Światowa Firma

Polsko-Afrykańskie Forum Ekonomiczne POLAFRO 2016

31 maja 2016 r. już po raz czwarty odbył się Dzień Polsko-Afrykański, zorganizowany przez Instytut Afrykański, stworzony i kierowany przez Johna Abrahama Godsona. Jak co roku dzień podzielony był na dwie części. Pierwsza część, Polsko – Afrykańskie Forum Ekonomiczne POLAFRO, dotyczyła wymiany poglądów, doświadczeń, omówienia strategii i możliwości obustronnego rozwoju. W drugiej przyznano nagrody Przyjaciel Afryki.

Spotkanie rozpoczęły wystąpienia:  Prezesa Instytutu Afrykańskiego, Johna Abrahama Godsona, Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Joanny Wroneckiej, HRH Emira of Keffi, Sponsora Strategicznego Firmy OrCal, Marcina Krzyśko.

Podczas spotkania były prezentacje firm rozwijających działalność pomiędzy Polską a Afryką. Była to doskonała okazja do nawiązania bliższych kontaktów biznesowych, poznania możliwości inwestycyjnych i kierunków rozwoju.

Prezentacje i dyskusja podzielone były na następujące panele:

1. Klimat inwestycyjny w Polsce i w Afryce

2. Finansowanie Inwestycji w Afryce

3. Rolnictwo i przetwórstwo rolne

4. Bezpieczeństwo

5. Innowacje

Druga część wydarzenia, to uroczystość, podczas której zostały wręczone statuetki Przyjaciel Afryki w kategoriach: biznes, polityka, społecznik i osobowość.

Tegorocznymi laureatami statuetek w poszczególnych kategoriach zostali: –

– Biznes:  Prezes Zarządu Ursus SA, Pan Karol Zarajczyk

– Społecznik: Pani Monika Quarcoo,

– Osobowość: Pan Wojciech Kuśpik Grupa PTWT

– Polityka: Ambasador Joanna Wronecka,

Partnerami strategicznymi tegorocznej imprezy byli: GO AFRICA, Invest in Poland – Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA, International Institute of Tropical Agriculture Ibadan – Research to Nourish Africa, Punkt Informacyjny- Międzynarodowe Zamówienia Publiczne.

W spotkaniu udział wzięło wielu Parlamentarzystów z krajów afrykańskich, a także Posłowie i Senatorowie na Sejm RP.

źródło: Instytut Afrykański

Africa Info

Perspektywa szybkiego rozwoju demograficznego i ekonomicznego Afryki w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, przedstawiona przez panelistów Polsko-Afrykańskie Forum Ekonomiczne POLAFRO 2016, skłoniła Instytut Europejskiego Biznesu to utworzenia portalu www.africa.info.pl oraz założenia strony na Facebooku pod nazwą Africa Info.

Dzięki działaniom Instytutu Afrykańskiego nasz IEB zobaczył wielki potencjał biznesowy Afryki.

Europejskie firmy powinny szerzej inwestować w Afryce. Współpraca gospodarcza z krajami afrykańskimi powinna opierać się na uczciwych zasadach biznesowych. Jest trudniejsza niż z krajami europejskimi, ale stwarza szansę na wyższą stopę zwrotu.

Szansę tak dostrzegł URSUS, który zbudował  montownię traktorów w Etiopii i buduje kolejną w Tanzanii.

„Staramy się dzielić naszą wiedza i doświadczeniem z naszymi afrykańskim partnerami. Oni to doceniają”, powiedział Prezes Zarządu Ursus SA, Pan Karol Zarajczyk.

Firmy OrCal chce sprzedawać w Afryce innowacyjny nawóz wapniowy, który szybko zmniejsza kwasowość ziemi i umożliwia uzyskiwanie wyższych plonów. W jego produkcji używane są odpady organiczne z ubojni. OrCal chce więc współpracować przy jego produkcji z afrykańskim ubojniami i produkować nawóz na miejscu.

SiA PIETRUCHA to zaawansowana technologicznie firma z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Należy do grona największych producentów parapetów z PVC w Europie. Widzi możliwości swojego w Afryce.

Firma Appolonia zamierza sprzedawać do Afryki polskie jabłka wysokiej jakości pod marką Appolonia.

Dr hab. n. med. mgr zarz. Piotr H. Skarżyński, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Instytutu Narządów Słuchu, opowiedział o rozwoju telemedycyny na całym świecie. W Afryce, gdzie dostęp do internetu przez komputery jest utrudniony, czasami wyłączana jest bowiem energia elektryczna, jego firma wykorzystuje do kontaktów z klientami telefony komórkowe. Sprzedaje głownie aparaty słuchowe, które pomagają ludziom niesłyszącym. Znajduje na nie klientów w wielu krajach, w tym również w Afryce. Stara się szkolić lekarzy z krajów afrykańskich.

Airon Green Energy Turbines sp. z o.o. dostarcza do Afryki małe turbiny wiatrowe. Przewaga technologiczna jej turbin nad podobnymi rozwiązaniami z tej dziedziny przejawia się w osiąganiu niespotykanej do tej pory na rynku światowym wydajności 55 proc.

Bolloré Logistics oferuje  transport i logistykę we współpracy z afrykańskim partnerami.

 

Zdjęcie użytkownika Africa Info.

Karol Zarajczyk, Prezes Zarządu URSUS SA, Monika Quarcoo, wolontariuszka pomagając dzieciom w Ghanie, Wojciech Kuśpiki, prezes Grupy PTWP SA oraz  Joanna Wronecka, Podsekretarz Stanu ds. współpracy rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych,  zdobyli tytuł i statuetki Przyjaciel Afryki 2016 w czasie Dnia Polsko-Afrykańskiego, zorganizowanego w Warszawie 31 maja 2016 r. przez Instytut Afrykański.

Wielu panelistów zwracało uwagę na potencjał turystyczny Afryki.

Wielką atrakcją czwartego Dnia Polsko-Afrykańskiego był występ zespołu City Bum Bum z Łodzi, który gra, śpiewa i tańczy w afrykańskim stylu.

Próbkę jego możliwości można zobaczyć na Facebooku na stronie Africa Info.

Zachęcamy Państwa to wspierania City Bum Bum​. My to to już uczyniliśmy.

https://polakpotrafi.pl/projekt/cbb-ensemble-debiut?utm_source=projects

Jerzy Krajewski