Światowa Firma

Polski Cersanit otworzył dziś fabrykę w Rosji

Grupa Rovese, mająca siedzibę w Kielcach, a wytwarzająca i dystrybuująca wyroby do wykańczania i wyposażenia łazienek, uruchomiła dziś produkcję płytek ceramicznych i gresu w Kuczinskim Zakładzie Ceramicznym w Żeleznodorożnym, 37 km na wschód od Moskwy.

W uroczystości uczestniczyli m.in. ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski, wicemer Żeleznodorożnego Siergiej Czernucha i przedstawiciele zarządu obwodu moskiewskiego. Wśród zaproszonych byli też najwięksi dealerzy w Rosji i reprezentanci wiodących firm budowalnych.

Kuczinski Zakład Ceramiczny, jeden z większych producentów płytek ceramicznych i gresu na terytorium Rosji, powstał na bazie Kuczinskiego Zakładu Ceramiczno-Płytkowego i Kuczinskiej Cegielni, przejętych przez Grupę Rovese pod koniec 2011 roku.

Grupa Rovese to z kolei jedna z większych firm produkcyjnych na rynku europejskim z polskim kapitałem. Specjalizuje się w produkcji ceramiki sanitarnej, płytek ceramicznych, kabin prysznicowych, wanien i brodzików akrylowych, mebli łazienkowych oraz innych artykułów okołołazienkowych. W jej portfolio znajdują się marki Mito, Cersanit i Opoczno.

Spółka działa od 1992 roku. Jej głównym udziałowcem (62,1 proc. akcji) jest biznesmen Michał Sołowow. Od 1998 roku jest ona notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W Kuczinski Zakład Ceramiczny – uruchomienie linii produkcyjnych, rekonstrukcję starych budynków i zagospodarowanie przylegającego terenu (16,5 ha) – Grupa Rovese zainwestowała 70 mln euro. Łączne inwestycje Rovese Capital Group w Rosji wyniosły ponad 200 mln EUR.

Początkowe moce zakładu zostały zwiększone dwukrotnie. Obecnie produkuje on w trzech technologiach na siedmiu liniach produkcyjnych. Zatrudnia ponad 500 osób. W 2014 roku zaplanowano produkcję płytek ceramicznych i gresu na poziomie 8 mln metrów kwadratowych. Wyroby zakładu sprzedawana są w Rosji i innych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Przedsięwzięcie Grupy Rovese to największa polska inwestycja w Rosji. Według Federalnej Służby Statystyki Państwowej (Rosstatu), wartość polskich inwestycji w Rosji w rachunku skumulowanym na koniec 2012 roku wyniosła 674 mln dolarów, w tym inwestycje bezpośrednie stanowiły 414 mln USD. Pełnych danych za 2013 rok jeszcze nie ma.

Polskie inwestycje w Rosji koncentrują się głównie w trzech regionach – moskiewskim, leningradzkim i kaliningradzkim. Głównym odbiorcą polskich inwestycji w Federacji Rosyjskiej jest przemysł przetwórczy.

źródło: Towarzystwo Przyjaźni Polsko Rosyjskiej