AktualnościEfektywna FirmaGepardy BiznesuInstytutMocna FirmaPolskie Brylanty

Polcalc Sp. z o.o. to Brylant Polskiej Gospodarki, Efektywna Firma, Gepard Biznesu i Mocna Firma Godna Zaufania 2020

Polcalc Sp. z o.o. w Łodzi została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2020, XIII edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2020, XIII edycji Konkursu Efektywna Firma 2020 i VIII edycji Programu Promocyjnego Mocna Firma Godna Zaufania 2020 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Firma rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2018-2019 wyniosła w jej przypadku 259,3 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2020.

Działa też efektywnie – średni stosunek zysku netto do przychodów w 2019 r. osiągnął poziom 7 proc. To dało jej tytuł Efektywna Firma 2020. A razem zapewniło jej tytuł Mocna Firma Godna Zaufania 2020.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w październiku 2020 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 91,3 mln  zł, co dało mu tytuł  Brylant Polskiej Gospodarki 2020.

Spółka jest liderem rynku wapna granulowanego w Polsce. Jej założyciele w roku 2009 nie mieli ani wielkich kapitałów, ani wsparcia zagranicznej spółki – matki. Mieli natomiast pomysł, klarowną wizję i silną motywację, aby zbudować w Polsce firmę, która szybko zdobędzie sobie dominującą pozycję na rodzimym rynku nawozów wapniowych. Brakowało im wówczas tylko jednego – nowoczesnego zakładu produkcyjnego pozwalającego na pogodzenie wysokiej wydajności i najwyższej jakości produktu.

Proces budowy zakładu produkcyjnego zaczął się od wyboru odpowiedniego miejsca. Po długich analizach wybór padł na strefę przemysłową w Lubieniu Kujawskim. Na początku plac budowy był po prostu ładną kujawską łąką. Krok po kroku zaczęli wznosić zręby pierwszej fabryki.

Jednocześnie trwały intensywne prace laboratoryjno-wdrożeniowe. Właściciele firmy poszukiwali najlepszych surowców dostępnych w Polsce, optymalnych receptur technologicznych, a jednocześnie prowadzili prace nad ich zastosowaniem w produkcji masowej.

Rok 2013 stanowi wielką cenzurę w dotychczasowej działalności spółki. Wówczas po raz pierwszy wprowadziła na rynek POLCALC III GENERACJI – unikatowy preparat wapnujący o granulowanej strukturze. Okazał się on przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Dziś w Lubieniu Kujawskim firma produkuje 200 tysięcy ton tego produktu rocznie, co plasuje ją na pozycji lidera rynku wapna granulowanego w Polsce.

W 2018 r. spółka uzyskała siedzibę w zabytkowym budynku przy ulicy Sienkiewicza 82/84 w Łodzi. Jej biura zostały z rozmysłem zaprojektowane w taki sposób, aby łączyć nowoczesność z dawnym sznytem fabryki tekstylnej Towarzystwa Akcyjnego Winkler, Gartner i Borman. W tym samym czasie zakończyła proces inwestycyjny w ramach dotąd posiadanej, ponad trzyhektarowej działki w Lubieniu Kujawskim. W ciągu minionej dekady powstały tam dwa budynki produkcyjne z ultranowoczesnymi liniami granulującymi, budynek warsztatowo-produkcyjny oraz liczne obiekty magazynowe. Jest to najnowocześniejszy i najbardziej wydajny tego rodzaju kompleks w całej Europie Centralnej.

Więcej o firmie pod adresem https://polcalc.pl  .

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #prestiżowytytuł #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany #efektywnafirma #polskiebrylanty #polskiesukcesy #JerzyKrajewski

Informacja o Portalu Przedsiębiorców Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 15 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe ponad 100 tysięcy polskich firm. Analizy opierają głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w bardzo uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Wartość rynkowa firm wykorzystywana jest również w Konkursie Miasto Przyjazne Firmom, który instytut organizuje od 2007 r.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Światowa Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

W sierpniu 2021 r. Instytutu Europejskiego Biznesu zbadał wyniki finansowe 96 364 przedsiębiorstw w Polsce. Analiza została przeprowadzona na podstawie najświeższych, wiarygodnych danych za lata 2018-2019 z Krajowego Rejestru Sądowego.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez  porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w październiku  2020 r.

C/Z: 42,2,

C/WK: 0,77

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW

Według wskaźników giełdowych z października 2020 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w październiku 2020 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2019 r. i wskaźnika C/Z w październiku 2020 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2019 r. i wskaźnika C/Wk w październiku 2020 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w październiku 2020 r.