Aktualności

Polacy rzadziej przeprowadzają się w czasach COVID-19

Epidemia odmieniła rok 2020 w wielu aspektach. Jednym z nich były przeprowadzki Polaków. Polacy przeprowadzali się rzadziej niż w roku 2019. Płacili także mniej za przeprowadzkę krajową oraz powrót do kraju. Szczegółowe informacje o przeprowadzkach Polaków znajdują się w raporcie Clicktrans.pl – polskiego serwisu aukcji transportowych.

Raport Przeprowadzki 2020 to 5. edycja raportu pokazującego trendy Polaków związane z przeprowadzkami krajowymi i zagranicznymi.

Spadek przeprowadzek w czasie COVID-19

W branży przeprowadzkowej skutki epidemii były najbardziej widoczne w kwietniu 2020. W tym miesiącu użytkownicy Clicktrans zlecili najmniej przeprowadzek w skali roku. Liczba krajowych przeprowadzek spadła o 40%, a międzynarodowych o 30% w porównaniu do kwietnia 2019.

Ostatecznie od maja sytuacja zaczęła stopniowo wracać do normy. Jednak w porównaniu do 2019 roku na trasach krajowych nastąpił spadek zleceń przeprowadzkowych o 13%. Za to na trasach z/do Polski nastąpił spadek o 5%.

Tańsze przeprowadzki dzięki epidemii

Pierwszy raz od 2018 roku nastąpił spadek średniej ceny przeprowadzki na terenie Polski. Krajowa przeprowadzka kosztowała średnio 578 zł, czyli 7% mniej niż w 2019 (619 zł). O 3% wzrosła średnia cena wyprowadzki z Polski za granicę (2 260 zł). Za to powrót do kraju z zagranicy okazał się tańszy o 5% i wyniósł średnio 2 120 zł.

„Obniżka cen krajowych przeprowadzek w 2020 mogła mieć związek z obostrzeniami na granicach związanymi z pandemią. Choć transport międzynarodowy towarów dalej funkcjonował, polskie firmy transportowe zaczęły mocniej skupiać się na pozyskiwaniu zleceń krajowych. Większa rywalizacja skutkowała obniżką cen”,  tłumaczy Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Przeprowadzki zagraniczne Polaków

Niemal 24% zleceń przeprowadzkowych z Polski za granicę dotyczyło wyprowadzki do Wielkiej Brytanii. Pomimo Brexitu jest to wciąż najpopularniejszy kierunek wyprowadzki z Polski. Drugie miejsce zajęły Niemcy (21,4%), a trzecie Hiszpania (7,8%). Hiszpania przeskoczyła Holandię, która przez ostatnie 2 lata zajmowała 3. miejsce.

W kierunku powrotnym (z zagranicy do Polski) Polacy tradycyjnie powracali przede wszystkim z Wielkiej Brytanii (47,9%). Choć po raz pierwszy od 2017 jej udział w przeprowadzkach do Polski nie przekroczył 50%. Drugie miejsce zajęły Niemcy (18,1%) oraz Holandia (9,6%).

Raport Przeprowadzki 2020 został opracowany na podstawie 33 808 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących przeprowadzek w latach 2011-2020. Szczegółowe informacje, wnioski oraz wykresy zawarte zostały w raporcie.

Raport jest dostępny na stronie: https://clicktrans.pl/info/raport-przeprowadzki-2020

Clicktrans.pl to polski serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Portal działa od 2010 roku i rozwija się w całej Europie. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku