Światowa Firma

Oto najsilniejsze marki Polski

75 marek o największym potencjale budowania wizerunku Polski jako kraju nowoczesnego, kreatywnego i silnego ekonomicznie zostało 2 października 2014 r.  wyróżnionych przez magazyn „Brief”. Uroczysta gala odbyła się w Warszawie.

Dla uczczenia 25-lecia wolnej Polski magazyn Brief wyróżnił marki tworzące wizerunek Polski nowoczesnej, kreatywnej i silnej ekonomicznie – w trzech kategoriach: marka firmy; ludzie, którzy są marką Polski oraz miejsca, które są kojarzone z Polską.

Przed rozdaniem wyróżnień odbyła się debata o tym, co buduje markę Polski. Zdaniem uczestników dyskusji na postrzeganie Polski składa się wiele czynników. Do nich należą marki polskich firm, które na świecie osiągają sukces. Wizerunek kształtują też ludzie osiągający sukces, przede wszystkim sportowcy i artyści. Wyobrażenie o kraju, jak argumentowano, powstaje też za sprawą ciekawych wydarzeń czy atrakcji turystycznych.

Jak powiedziała wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Piątkowska, budowa pozytywnego wizerunku kraju ma służyć m.in. większemu zainteresowaniu inwestowaniem ,jak również przekładać się na większe zakupy polskich towarów. Z kolei zdaniem wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Elżbiety Wąsowicz-Zaborek, Polacy za mało wierzą w to, że nasz kraj jest niezwykle ciekawy pod względem turystycznym. Dodała, że turystyka ma największy potencjał do budowania pozytywnego wizerunku Polski.

Dyrektor Michał Szapiro z firmy 24/7 Communication poinformował, że w ostatnim rankingu reputacji państw, przeprowadzonego przez Reputation Institute, Polska wśród 55 badanych krajów znalazła się na 21. miejscu, tuż za USA i Czechami. Krajem o najlepszej reputacji była w tym badaniu Szwajcaria, a najgorszej – Iran.

Reputation Institute (RI) jest globalną firmą działającą w obszarze zarządzania reputacją. Ranking został przygotowany w oparciu o analizę poziomu zaufania, poważania, podziwu i szacunku na podstawie odpowiedzi ponad 27 tys. osób reprezentujących kraje G8.

Jak zaznaczył redaktor naczelny Grzegorz Kiszluk, zestawienie magazynu „Brief” było efektem wielu dyskusji.

Wyróżnione marki

4F
Asseco Poland
Atlas
CD PROJEKT
DICE+
Dr Irena Eris
Fakro
GPW
Hortex
Inglot Cosmetics
KGHM
Lotos
LOTTO
Oknoplast
PESA
PKO
Platige Image
PLL LOT
PZU
Reserved
Solaris
Verva
Wyborowa
-TB
Żubrówka

W kategorii „ludzie” wyróżnienia otrzymali: Tomasz Bagiński, Zbigniew Boniek, Leszek Czarnecki, Marcin Gortat, Agnieszka Holland, Krzysztof Hołowczyc, Krzysztof Kieślowski, Justyna Kowalczyk, Robert Kubica, Jan Kulczyk, Mateusz Kusznierewicz, Stanisław Lem, Robert Lewandowski, Adam Małysz, Leszek Możdżer, Jerzy Owsiak, Jan Paweł II, Krzysztof Penderecki, Roman Polański, Agnieszka Radwańska, Anja Rubik, Tomasz Stańko, Andrzej Wajda, Wilhelm Sasnal, Lech Wałęsa.

W kategorii „miejsca i wydarzenia” wyróżnienia dostały: Audioriver, Camerimage, Jasna Góra, Konkurs Chopinowski, Kraków, Mazury, Morskie Oko, Off Plus Camera, Opener Festiwal, Oświęcim, Poznań, Puszcza Białowieska, PWSFiT w Łodzi, Solidarność, Stadnina Koni Janów Podlaski, Toruń, Tour de Pologne, Trójmiasto, Warszawa, Wieliczka, Woodstock, WOŚP, Wrocław, Zamek w Malborku, Zatoka Pucka.

Magazyn „Brief” jest miesięcznikiem, skierowanym do osób przedsiębiorczych. Działa od 11 lat.

źródło: PAP za Bankier.pl