Najlepszy Dla Zdrowia

Nasza ziemia, nasza żywność, nasze zdrowie

Zwiększanie świadomości wśród Polaków nt. zależności między rodzajem rolnictwa a jakością żywności oraz ich wpływem na zdrowie i wolność obywatelską – to cel startującej  kampanii „Nasza ziemia, nasza żywność, nasze zdrowie”

– Misją naszej kampanii jest przywrócenie małym i średnim gospodarstwom rodzinnym praw, które zostały im odebrane. Przywrócenie konsumentom wolności wyboru, by mogli kupować dobrą żywność bezpośrednio od rolników – mówi Jadwiga Łopata, właścicielka edukacyjnego gospodarstwa EKOCENTRUM ICPPC, laureatka ekologicznego Nobla.

Latem 2016 r.  Jadwiga Łopata, Sir Julian Rose oraz ich goście przemierzają Polskę, prowadząc wykłady oraz warsztaty, których celem jest podnoszenie świadomości w tematach: zdrowej żywności, zależności między rodzajami rolnictwa i jakością żywności oraz ich ścisłym wpływem na zdrowie oraz szeroko pojętą wolność. Na spotkaniach zbierane jest również poparcie dla stanowiska w sprawie projektów ustaw: o sprzedaży żywności przez rolników, który powstał w ścisłej współpracy z rolnikami-praktykami oraz projektu ustawy o zmianie ustawy o paszach.

– Z wielkim niepokojem obserwujemy to, co się dzieje wokół sprzedaży żywności przez rolników. Uważamy, że sytuacja się powtarza i stoimy w punkcie wyjścia, mimo iż obiecywano w kampaniach przedwyborczych szybką i korzystną zmianę w tej sprawie. Rolnicy muszą mieć możliwość łatwej sprzedaży swojej żywności. Tymczasem propozycja ustawy o sprzedaży żywności przez rolników jest w sejmowej „zamrażarce” już od pół roku – dodaje Jadwiga Łopata.

Projekt ustawy „O sprzedaży żywności przez rolników” stwarza warunki do sprzedaży produktów spożywczych wytwarzanych przez rolników w sposób tradycyjny, domowy, z własnego gospodarstwa bez zbędnego „krępowania” drobnych i średnich rolników przepisami np. sanitarno-higienicznymi. Przywraca rolnikowi „naturalne prawo” do wytwarzania i sprzedaży żywności, a konsumentom umożliwia, a także przywraca lepszy dostęp do niej.

– Żywność od rolnika jest bezpieczna. Ustawa o sprzedaży żywności przez rolników popiera sprzedaż żywności pochodzącej ze znanego źródła – nie jest to żywność od pokątnych sprzedawców czy też nieznanych producentów z UE lub z poza UE. Nasi rolnicy mają obowiązek podania dokładnego adresu swojego gospodarstwa – podkreśla Edyta Jaroszewska-Nowak, rolniczka i prezes stowarzyszenia Ekoland o/Zachodniopomorski.

11 lipca 2016 r. odbyły się w Warszawie  konferencja w Sejmie, minitargi zdrowej żywności przy Bibliotece Rolniczej oraz dyskusja w salonie Polish Quality Food przy ul. Freta 44.

Film z konferencji na minitargach jest pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=ZIpf167gink

Podczas spotkań odbędą są prezentacje i degustacje przetworów oraz produktów od lokalnych rolników.

Szczegółowe informacje nt. spotkań w poszczególnych miejscowościach można znaleźć na stronie www.bezposrednioodrolnika.pl