Wydarzenia

Nadchodzi deflacja

O deflacji pisałem już kilka razy, m.in. w magazynie „Europejska Firma” nr 7/2011. Skoro bowiem mamy do czynienia z klasycznym kryzysem nadprodukcji, a tak uważam,  jasne jest, że firmy będą obniżały ceny, by móc sprzedawać. 

 

„Nadchodzi deflacja, „, napisał prof. Krzysztof Rybiński, komentując spadek cen złota i surowców.

http://www.rybinski.eu/2013/04/co-oznacza-spadek-cen-zlota/

O deflacji, czyli spadku cen pisałem już kilka razy, m.in. w magazynie „Europejska Firma” nr 7/2011.
Skoro bowiem mamy do czynienia z klasycznym kryzysem nadprodukcji, a tak uważam,  jasne jest, że firmy będą obniżały ceny, by móc sprzedawać.

Zgadzam się, że sytuacja jest dramatyczna. Piszę o tym od 4 lat. Globalny kryzys gospodarczy zapowiedziałem w końcu września 2008 r.

Wiem, że już żadne sztuczki finansowe nie pomogą światu. Mamy bowiem do czynienia z kryzysem w realnej gospodarce, a nie zamieszaniem na rynku finansowym. Skończyły się też możliwości łatwego zadłużania się przez państwa.

By świat wrócił do zdrowia, musi przejść przez klasyczny globalny kryzys nadprodukcji. To oznacza, że w kłopoty wpadnie większość krajów.

Sytuacja jest tak dramatyczna, że w Polsce trzeba jak najszybciej zlikwidować system OFE, nawet za cenę narażenia się na złość globalnych instytucji finansowych, zaangażowanych biznesowo w system OFE.

Jerzy Krajewski