Światowa Firma

Morawiecki: Udział polskich firm w eksporcie wynosi niecałą jedną trzecią

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung”, że Polska chce przyspieszyć rozwój polskich firm oraz podnosić dobrobyt Polaków, intensyfikując równocześnie współpracę z inwestorami zagranicznymi.

„Z pewnością nasza gospodarka dobrze się w minionych latach rozwijała. Nasz eksport odpowiada 45 proc. PKB. Udział polskich firm w eksporcie wynosi jednak niecałą jedną trzecią, reszta przypada na firmy z zagranicznym kapitałem” – powiedział Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami wydawanej w Monachium opiniotwórczej gazety.

Minister zastrzegł, że nie ma żadnych zastrzeżeń do tych firm, które są „dobrymi przedsiębiorstwami tego kraju (Polski)”. „Chcemy zintensyfikować współpracę z zagranicznymi inwestorami, a równocześnie chcemy przyspieszyć współpracę z tutejszymi (polskimi) firmami oraz umacniać dobrobyt znajdujący się w polskich rękach”.

Morawiecki wyjaśnił, że minione stulecie – z dwiema wojnami światowymi i okresem komunizmu – „nie sprzyjało tworzeniu kapitału”.

„Po „Solidarności” i upadku komunizmu byliśmy biedni” – powiedział. Przytoczył dane z Global Wealth Databook, z których wynika, że obecnie przeciętny Polak dysponuje majątkiem w wysokości 22 tys. euro, podczas gdy przeciętny Grek posiada prawie 73 tys. euro, a Niemiec – 160 tys. euro.

Minister zaznaczył, że polskie firmy muszą być konkurencyjne w świecie i zabiegać o rynki w Chinach, Indiach czy Afryce.

Jego zdaniem celem powinno być „opanowanie nisz”. Jak wyjaśnił, rynki lotnicze czy samochodowe opanowane są przez kilka potężnych firm. „My możemy budować drony i produkować lekarstwa generyczne. Polscy programiści odnoszą sukcesy w branży IT, polska firma Solaris buduje nowoczesne autobusy z napędem elektrycznym” – mówił minister.

Morawiecki zapowiedział, że rząd znacznie uprości reguły w gospodarce i zaoferuje więcej możliwości inwestycyjnych i innowacyjnych, także inwestorom prywatnym. Na badania i rozwój chce przeznaczyć w najbliższych latach ponad dwa razy więcej środków niż dotychczas – blisko 2 proc., zamiast 0,8 proc. PKB.

 

Morawiecki wyraził przekonanie, że zagraniczni inwestorzy nadal będą inwestować w Polsce. Wskazał na dobre podstawowe wskaźniki gospodarcze.

Źródło PAP za Bankier.pl