Aktualności

Mocny spadek niemieckiego eksportu

W lipcu 2016 r. wyraźnie spadła wartość niemieckiego eksportu – wynika z danych opublikowanych przez krajowy urząd statystyczny, podał Bankier.pl

Zgodnie z raportem niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis), w lipcu zmniejszyła się zarówno wartość dóbr sprzedawanych poza granice kraju, jak i do niego sprowadzanych. Szczególnie ostry spadek dotknął eksportu – w ujęciu rocznym jego wartość skurczyła się aż o 10% (dane niewyrównane sezonowo). Redukcję mogliśmy zaobserwować również w stosunku do poprzedniego miesiąca (-2,6%). Wyliczenia całkowicie nie pokryły się z przewidywaniami analityków, którzy w tym obszarze prognozowali niewielki wzrost.

Razem z eksportem, spadła także wartość dóbr importowanych do Niemiec. W ujęciu rok do roku, lipcowe obsunięcie sięgnęło 6,5%. W stosunku do poprzedniego miesiąca redukcja wyniosła 0,7%. Dane zestawieniu miesięcznym zostały odsezonowane.

Ostatecznie niemiecki eksport osiągnął poziom 96,4 mld euro, natomiast import wyniósł 76,9 mld. Malejące wartości obu wskaźników sprawiły, że nadwyżka Niemiec w handlu zagranicznym znacznie się zmniejszyła. W lipcu eksport netto wyniósł 19,5 mld EUR, co było spadkiem o ponad 21% w porównaniu do czerwca tego roku.

Głównymi partnerami Niemiec pozostają państwa członkowskie Unii Europejskiej. Handel z członkami UE stanowi 62% całkowitej wymiany handlowej kraju.

Warto także pamiętać, że Niemcy wciąż są największym partnerem handlowym Polski i odpowiadają za 27,2% naszego eksportu i 23,5% importu.

 

Źródło: Bankier.pl