Instytut

Merkel chce strefy wolnego handlu z Rosją

Kanclerz Niemiec opowiedziała się w piątek w Stralsundzie za powstaniem w przyszłości – niezależnie od aktualnych problemów politycznych w relacjach z Moskwą – strefy wolnego handlu obejmującej też Rosję – „od Władywostoku do Lizbony”.

Angela Merkel przyznała, że problemy polityczne zakłócają obecnie stosunki między obu krajami. Musimy je rozwiązać na drodze politycznego dialogu – powiedziała szefowa rządu.

– Perspektywą na przyszłość, szczególnie dla nas, jest wielka strefa wolnego handlu, do której będzie należała także Rosja – wyjaśniła Merkel, cytowana przez agencję dpa.

– Podpisujemy je, aby krok za krokiem zbliżać się do wspólnej przestrzeni gospodarczej, sięgającej – jak kiedyś powiedział Władimir Putin – od Władywostoku do Lizbony. Najpierw należy jednak zrealizować porozumienie z Mińska, chociaż wymaga to żmudnej pracy – zastrzegła kanclerz.

źródło: RP.pl

Nasz komentarz: 

Instytutu Europejskiego Biznesu popiera utworzenie strefy wolnego handlu od Władywostoku do Lizbony.

Rosja od wieków jest krajem europejskim. Ma wielkie zasługi w krzewieniu europejskiej cywilizacji, nauki i kultury w Azji i na całym świecie.

Gdy w styczniu 2016 r. rozszerzaliśmy zasięg działania naszego instytutu na całą Europę, myśleliśmy o kontynencie europejskim tylko do Uralu. Działania Rosjan w poprzednich wiekach sprawiły, że cywilizacyjnie Europa jest większa – sięga do Władywostoku.  W swoich badaniach będzie to uwzględniał  Instytutu Europejskiego Biznesu. Od tej pory Europa będzie dla nas od Lizbony do Władywostoku, będzie w niej cała Rosja.

Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Europejskiego Biznesu.