Aktualności

List motywacyjny – czym jest i jakie ma znaczenie podczas poszukiwania pracy

Przyjęło się, że poszukując pracy, dostarczasz do pracodawcy swój życiorys w formie curriculum vitae. Niezaprzeczalnie, jest to najważniejszy dokument podczas procesu rekrutacji. Ale czy jedyny? Nie każdy wie, że list motywacyjny też może zaważyć na jego sukcesie podczas starania się o stanowisko.

Czym więc dokładnie jest list motywacyjny? W jakich sytuacjach należy go dostarczyć? I dlaczego nie należy o nim zapominać, skupiając się jedynie na CV? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

List motywacyjny – co to takiego?

List motywacyjny to dokument, który jest dostarczany przez kandydata na stanowisko pracy podczas procesu rekrutacji. Często pracownicy stosują także taką formę podania w momencie starania się o podwyżkę lub awans. Zaraz po CV jest to najważniejsze pismo, które należy dostarczyć potencjalnemu pracodawcy.

Jaki jest cel listu motywacyjnego?

Ten dokument ma na celu bliższe zaprezentowanie sylwetki kandydata starającego się o pracę. Jego głównym zadaniem jest przedstawienie osoby z jak najlepszej strony i przekonanie pracodawcy, że to właśnie ona będzie właściwym wyborem.

Czym różni się list motywacyjny od CV?

List motywacyjny jest niejako rozwinięciem treści zawartej w CV. Curriculum vitae powinno być napisane zwięźle i na temat. Najlepiej, aby nie przekraczało dwóch stron A4. Ciężko w tak krótkiej formie przedstawić i uzasadnić każdą zdobytą umiejętność, doświadczenie czy cechę charakteru, dlatego z pomocą przychodzi tu list motywacyjny. Dzięki tej formie autoprezentacji masz szerokie pole do przekonania pracodawcy do swojej osoby.

Dla przykładu: jeśli w CV napisałeś, że potrafisz kierować zespołem – w liście motywacyjnym możesz rozwinąć ten wątek, podając wielkość grupy i obowiązki związane z byciem liderem. Pamiętaj, że zanim zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i będziesz mógł osobiście się zaprezentować, list motywacyjny może być jedyną możliwością przybliżenia Twojej osoby rekruterowi. Dostarczając do firmy jedynie curriculum vitae, odbierasz sobie możliwość pozytywnej i bardziej rozwiniętej prezentacji samego siebie.

Kiedy należy dołączyć list motywacyjny?

Nie jest to dokument obowiązkowy, jednakże pracodawca może wymagać dostarczenia listu motywacyjnego. W takim przypadku powinieneś bezwzględnie dołączyć takie pismo do podania o pracę. Jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać automatycznie skreślony z listy kandydatów.

W przypadku, gdy w ogłoszeniu nie ma sprecyzowanych wymagań co do dokumentów, nie musisz dostarczać listu motywacyjnego. Polecamy jednak, abyś pokusił się o dołączenie takiego pisma do podania, ponieważ zawsze wyjdzie Ci to na plus. Dzięki temu pracodawca może docenić Twoje zaangażowanie. Dodatkowo, na pewno pomoże Ci to wyróżnić się wśród innych kandydatów, którzy nie zdecydowali się na dostarczenie listu motywacyjnego.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

Oczywiście sam fakt stworzenia listu motywacyjnego nie gwarantuje sukcesu. Musisz zwrócić uwagę zarówno na jego treść, jak i strukturę. Mimo że jest to nieco mniej formalna forma dokumentu niż CV, w dalszym ciągu należy wykonać go profesjonalnie. List motywacyjny przypominający opowiadanie szkolne może zostać odebrany jako arogancki i lekceważący. Dlatego ważne jest, abyś przyłożył się do napisania go ciekawie, ale bez zbytniego spoufalania się.

Struktura listu motywacyjnego

Prawidłowo napisany list motywacyjny powinien składać się z następujących elementów:

  • data i miejscowość;
  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe aplikującego;
  • imię i nazwisko adresata, nazwa i siedziba firmy;
  • przywitanie w formie zwrotu grzecznościowego;
  • wstęp, w którym powinna znajdować się informacja, na jakie stanowisko aplikujesz;
  • krótki opis wykształcenia i doświadczenia – nie przepisuj dokładnie tego samego, co zawarłeś w CV – w tym dokumencie chodzi o to, abyś nieco rozwinął punkty wymienione w curriculum vitae;
  • argumenty potwierdzające, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko;
  • powody wyjaśniające, dlaczego zależy Ci na tej konkretnej ofercie pracy;
  • krótki opis umiejętności z uwzględnieniem zalet pasujących do stanowiska;
  • zakończenie zawierające potwierdzenie dyspozycyjności oraz gotowości do spotkania i osobistego przedstawienia swojej osoby;
  • zwrot grzecznościowy i własnoręczny podpis.

Jak wyróżnić list motywacyjny?

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę w swoim liście motywacyjnym, aby nie przypominał on setki innych tego typu dokumentów? Najważniejsza jest personalizacja. Skup się na tym, aby rekruter, czytając Twoje pismo, miał poczucie, że jest ono pisane specjalnie na tę okazję. Jak to zrobić?

Przede wszystkim dobrze zapoznaj się z treścią oferty pracy. Sprawdź, na jakie umiejętności kładzie nacisk pracodawca, odnieś się do nich i podkreśl pasujące do tego zalety, które Cię charakteryzują. Skup się na wymaganiach stawianych w ogłoszeniu i ustosunkuj się do nich w swoim dokumencie. Twój list motywacyjny musi być dopasowany do stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli będziesz pisał zbyt ogólnie, pracodawca może mieć poczucie, że poszedłeś na łatwiznę, stworzyłeś jeden dokument i rozesłałeś go do wielu innych firm.

Dodatkowy punkt zdobędziesz, wykazując się wiedzą o firmie, do której aplikujesz. Zwróć uwagę na wartości oraz motto przedsiębiorstwa i udowodnij, że jesteś z nimi tożsamy. Napisz kilka słów o polityce firmy i o tym, że jest Ci ona bliska. To na pewno pozytywnie wpłynie na Twój wizerunek w oczach pracodawcy.

Dodaj jeszcze kilka zdań o tym, dlaczego zależy Ci właśnie na tym stanowisku. Nie pozwól, aby rekruter poczuł, że jest Ci obojętne, w której firmie zostaniesz zatrudniony. Podziel się swoimi planami na przyszłość i wizją rozwoju w tym konkretnym zakładzie pracy.

Podsumowanie

List motywacyjny jest dokumentem, który w znacznym stopniu może zwiększyć Twoje szanse podczas procesu rekrutacji. Jeśli w ogłoszeniu o pracę dostarczenie tego dokumentu jest wymagane – koniecznie to zrób. Gdy poprzestaniesz jedynie na CV, możesz skreślić swoje szanse na zatrudnienie.

Jeśli jednak pracodawca nie wspomina nic o tego typu piśmie, większą korzyść przyniesie Ci dołączenie swojego listu motywacyjnego, choć nie jest to obowiązkowe. Jeśli już zdecydujesz się na stworzenie takiego dokumentu, pamiętaj o pewnych zasadach, których należy przestrzegać. Pamiętaj, że mimo nieco luźniejszej formy niż CV, list motywacyjny jest w dalszym ciągu dokumentem formalnym. Skup się na jego treści, aby była napisana w sposób profesjonalny, a jednocześnie ciekawy.

Udowodnij rekruterowi, że zależy Ci na stanowisku poprzez wykazanie się znajomością polityki firmy oraz przedstawienie chęci rozwoju w tym właśnie miejscu. Nie zapomnij także o odpowiedniej strukturze dokumentu, dodając najważniejsze elementy. Zwróć uwagę na kwestię wizualną: czytelna czcionka, wyjustowany tekst oraz brak błędów ortograficznych i interpunkcyjnych – to podstawa profesjonalnego dokumentu. Jeśli nie czujesz się najlepiej w tej kwestii, możesz skorzystać z gotowych szablonów i kreatorów listów motywacyjnych, które znajdują się w internecie.