Aktualności

Ile wynosi czas oczekiwania na kredyt gotówkowy?

Gdy wniosek kredytowy został rozpatrzony pozytywnie, kredytobiorcy pozostaje jedno: czekać na wypłatę. Ile wynosi czas oczekiwania na przelew, który pozwoli wykorzystać przyznane środki finansowe? Ile dni, tygodni lub miesięcy potrwa wypłata pieniędzy od momentu zaciągnięcia przez klienta pożyczki?

Od czego zacząć ubieganie się o kredyt gotówkowy?

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy to proces złożony, wymagający od zainteresowanego zdobycia wiedzy na temat tego postępowania i różnych produktów bankowych. Czas potrzebny na wypłatę środków zależy w dużej mierze od sprawności podejmowanych działań przez kredytobiorcę.

Zbadanie swojej sytuacji finansowej

Możliwie, że jest to najistotniejszy punkt początkowy, który decyduje o efekcie. Kredytobiorca powinien dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową:

  • oszacować dochody;
  • sprawdzić wydatki miesięczne;
  • spłacić inne zobowiązania finansowe;
  • określić kwotę kredytu, którą jest w stanie spłacić;
  • zdecydować się na wybór konkretnego okresu spłaty;
  • postarać się zdobyć dodatkowe środki pieniężne (np. awans w pracy lub dodatkowe zajęcie płatne).

Wszystkie podpunkty będą ważne w kontekście wyrabiania odpowiedniej zdolności kredytowej – im wyższa, tym zainteresowanemu będzie łatwiej odnieść sukces.

Wybranie odpowiedniej oferty

Kiedy potencjalny kredytobiorca upewni się, że będzie w stanie spłacić wnioskowaną kwotę bez straty jakości w dotychczasowym życiu, następnym krokiem jest sprawdzenie ofert poszczególnych instytucji finansowych. W tym celu powinien zapoznać się z porównywarkami kredytowymi oraz skonsultować z doradcami finansowymi lub przedstawicielami banku.

Porównywarki kredytowe pozwalają porównać poszczególne produkty bankowe bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić, wystarczy odwiedzić stronę internetową pod adresem https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe, a następnie uzupełnić informacje dotyczące potrzebnej kwoty oraz preferowanego okresu spłaty. Narzędzie internetowe obliczy raty, pozycjonując na samej górze te najkorzystniejsze dla zainteresowanego.

Doradca finansowy, którego usługi są zazwyczaj płatne, pomoże zwrócić uwagę na ważne szczegóły w umowie. Pracownicy wybranej instytucji finansowej są w stanie negocjować z klientem warunki udzielenia kredytu, co może okazać się potencjalnym zyskiem dla kandydującego do uzyskania dodatkowych pieniędzy.

Przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów

Zaciąganie kredytu to poważne zobowiązanie, wymagające odpowiedniego przygotowania się od strony formalnej. Potrzebny będzie dowód osobisty, zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, umowa o pracę (jeżeli się ją posiada), dotychczasowe PIT-y oraz informacje o posiadanych zobowiązaniach.

Jeżeli kandydat uświadomi sobie, że np. zgubił dowód osobisty kilka miesięcy temu, ale jeszcze nie zdążył wyrobić go ponownie, jest to najlepszy moment do tego, aby to zrobić. Informacje, które nie mają pokrycia fizycznego (m.in. dokumenty w wersji papierowej) są traktowane przez przedstawicieli banków za niewiarygodne.

Zbadanie swojej historii kredytowej

Aby bank rozpatrzył wniosek pozytywnie, musi być w stanie zaufać kandydatowi. Zadaniem zainteresowanego jest upewnienie się zawczasu, że historia kredytowa będzie działać na jego korzyść. To znaczy, że przedstawiciele instytucji finansowej sprawdzą, czy:

  • kredytobiorca spłacał dotychczas swoje zobowiązania finansowe terminowo;
  • nie był zadłużony, a jego rachunki bankowe były zajęte przez komornika;
  • pożyczał pieniądze wcześniej.

W przypadku, w którym docelowy kredyt jest pierwszą wnioskowaną pożyczką, warto rozważyć zaciągnięcie mniejszej, aby wykazać rzetelność.

Złożenie wniosku

Po wykonaniu wszystkich wcześniejszych kroków można przejść już do złożenia wniosku. W tym celu najlepiej umówić się na wizytę w placówce stacjonarnej, uzgadniając wcześniej dogodny dla obu stron termin przez telefon.

Proces towarzyszący ubieganiu się o kredyt gotówkowy – okres trwania

Proces ubiegania się o kredyt gotówkowy jest czasochłonny. Obejmuje wiele kroków i trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od:

  • wybranego banku;
  • szybkości przeprowadzanej przez przedstawicieli instytucji finansowej analizy kandydata;
  • wiarygodności przedstawionych dokumentów;
  • możliwości samego kandydata (nie wszystkie terminy np. rozmów negocjacyjnych będą dogodne dla obu stron).

Gdy okaże się, że klient potrzebuje wyrobić odpowiednią historię kredytową, czas oczekiwania może przedłużyć się nawet o kilka miesięcy lub rok. Na niekorzyść kredytobiorcy zadziałają także wszystkie nieścisłości w przedstawianej dokumentacji. Jeżeli okaże się, że niektóre informacje wydają się nierzetelne, bank będzie wymagać doniesienia nowych lub weryfikacji poprzednich – wszystko to spowalnia zaakceptowanie wniosku.

Zdjęcie: freepik.com

Na długość czasu procedury towarzyszącej ubieganiu się o kredyt gotówkowy wpływ ma też wybrana instytucja finansowa. Niektóre z nich rozpatrują inicjatywy klientów szybciej, a inne wolniej. Warto zapoznać się z opiniami, np. internetowymi, aby wiedzieć jaką sprawnością wykonywania działań cechuje się wyselekcjonowany bank.

Z tych powodów nie da się jednoznacznie określić konkretnego czasu oczekiwania na wydanie decyzji. Okres weryfikacji wniosku jest silnie uzależniony od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Po jakim czasie, od pozytywnego werdyktu, można spodziewać się pieniędzy na swoim rachunku bankowym?

Czas, w jakim można spodziewać się otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy po pozytywnym werdykcie kredytowym, zależy od banku lub instytucji finansowej, z którą kredytobiorca zawarł umowę. Zwykle jednak środki powinny zostać przelane na konto w ciągu kilku dni roboczych od momentu podpisania dokumentu finalnego.

Najkrócej czeka się na kwoty do 5 tysięcy złotych. W przypadku wystosowania wniosku online mogą być one dostępne do dyspozycji klienta nawet kilka minut po akceptacji. Czasami okres przedłuża się ze względu na problemy techniczne występujące w systemach bankowych.

Etapy ubiegania się o kredyt mają różny czas trwania. W warunkach idealnych kandydaci są w stanie cieszyć się dodatkową gotówką (wysoka kwota) w tym samym tygodniu, w którym składali wniosek, jeżeli zrobią to w poniedziałek.

Materiał Partnera