Aktualności

Idea Bank uruchomił pierwszą bankową platformę do zarządzania firmą

Pod nazwą Idea Cloud startuje pierwszy na świecie serwis transakcyjny zintegrowany
z systemem do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Innowacyjna chmura bankowa daje właścicielowi firmy możliwość administrowania księgowością, rozliczeniami, dokumentami czy kontrahentami, integrując w jednym miejscu wszystkie procesy biznesowe.

Wraz z uruchomieniem Idea Cloud nastąpił przełom w bankowości dla firm. Przedsiębiorcy zyskali nie tylko nowy serwis transakcyjny, ale i szereg narzędzi, które ułatwiają zarządzanie biznesem, przenosząc większość procesów administracyjnych do chmury. Idea Bank jako pierwszy połączył bankowość z wielozadaniową platformą, która integruje księgowość, rozliczenia, kontakty, przewiduje płynność finansową, przypomina o zaległych płatnościach, a nawet przechowuje cenne firmowe dokumenty.

Jestem dumny z tego, że stworzyliśmy narzędzie, dzięki któremu prowadzenie własnej firmy stało się dużo łatwiejsze niż do tej pory. Idea Cloud pozwala przedsiębiorcom zaoszczędzić czas i obniżyć koszty działania. Mam nadzieję, że platforma okaże się dla nich nie tylko innowacją technologiczną, ale też prawdziwą pomocą w zarządzaniu firmą – mówi Dominik Fajbusiewicz, członek zarządu Idea Bank i pomysłodawca bankowości w chmurze.

Idea Cloud odciąży przedsiębiorcę

System Idea Cloud jest inteligentny – zapamiętuje powtarzające się czynności wykonywane przez użytkownika i przypomina o nich w kolejnych miesiącach, na przykład o konieczności wykonania płatności na rzecz dostawcy czy urzędu skarbowego. System uczy się zwyczajów użytkownika, dzięki czemu jest w stanie ocenić kiedy dana faktura zostanie faktycznie opłacona. Odpowiedzialne za to algorytmy powodują, że Idea Cloud jest w stanie przewidzieć, jak w przyszłości będzie się kształtowała sytuacja finansowa firmy i dzięki temu ostrzec przedsiębiorcę przed niespodziewaną utratą płynności finansowej. W razie wystąpienia niedoboru gotówki na koncie, system automatycznie podpowie rozwiązanie takiego problemu (np. kredyt albo faktoring), aby firmą mogła działać bez zakłóceń. Platforma Idea Banku oferuje też wiele innych unikalnych rozwiązań, na przykład możliwość wykonania wielu płatności „jednym kliknięciem” czy realizacji płatności z użyciem kilku różnych rachunków bankowych.

Na szczególną uwagę zasługuje wirtualnych sejf – miejsce do przechowywania cennych zasobów (prezentacji, wrażliwych danych osobowych, danych finansowych, itp.). W bankowym sejfie są one znacznie bezpieczniejsze niż w pamięci komputera, gdzie mogą ulec zniszczeniu czy kradzieży. Bankowa chmura oferuje najwyższy poziom zabezpieczeń – usunięcie cennych danych z sejfu wymaga autoryzacji, jak wykonanie przelewu. Jednocześnie ważne dla firmy zasoby są dla przedsiębiorcy dostępne w każdej chwili i z każdego miejsca.

Innowacja doceniana przez ekspertów

Jeszcze przed premierą Idea Cloud został doceniony przez światowych ekspertów. W 2014 r. system otrzymał prestiżową nagrodę BAI-Finacle Global Banking Innovation Awards w kategorii Disruptive Innovation in Banking oraz został wyróżniony przez Impactora w kategorii Mobile Marketing. Znalazł się także w finale Financial World Innovation Awards. Jest to konkurs, w którym wyróżniane są najbardziej dynamiczne i wizjonerskie projekty sektora finansowego na świecie.

Odpowiedź na potrzeby klientów

Prace nad projektem nowej bankowości zostały zainspirowane potrzebami samych przedsiębiorców. Idea Bank przebadał tysiąc właścicieli firm, z których aż 60% zadeklarowało, że już dziś wykorzystuje narzędzia chmurowe w swojej działalności, głównie do kontaktu elektronicznego i przechowywania dokumentów. Aż 2/3 firm przyznało, że narzędzia z zakresu cloud computing mogą obniżyć koszty funkcjonowania firmy. Jednocześnie, przedsiębiorcy skarżyli się, że czynności administracyjne zajmują im średnio 1h 16 min każdego dnia, co daje niemal jeden dzień w tygodniu „zjedzony” przez biurokrację.

Idea Cloud został obecnie udostępniony nowym klientom. Dotychczasowi klienci banku zostaną przeniesieni „do chmury” w ciągu kilku miesięcy. Użytkowanie serwisu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Więcej informacji o funkcjonalnościach Idea Cloud dostępnych jest na filmach:

https://www.youtube.com/watch?v=zrGaa2WLXF8&list=PLB2gIfoRRpDGNPE6QtNUaDMSGOWKT8SLr

źródło: Idea Bank