Aktualności

GUS: polska gospodarka w świetnej formie

Tak dobrze nie było od wielu lat. Przynajmniej według wskaźników koniunktury opracowywanych przez Główny Urząd Statystyczny. Dane zdradzają silny optymizm wśród dyrektorów przedsiębiorstw i to w zasadzie bez względu na branżę.

Wskaźnik koniunktury dla handlu detalicznego w kwietniu osiągnął wartość 12,3 pkt. wobec 9,2 pkt. w marcu. Był to najwyższy odczyt od – uwaga – stycznia 2000 roku! Nawet w szczycie kredytowego boomu lat 2006-08 nastroje handlowców nie były tak dobre.

Przełom widać też w budownictwie, gdzie przedsiębiorstwa po raz pierwszy od lipca 2011 roku sygnalizują pozytywne oceny koniunktury gospodarczej. To także najlepszy kwietniowy odczyt tego wskaźnika od 2008 roku.

Wskaźniki opublikowane dziś przez GUS dotyczą kwietnia i stanowią silną przesłankę za tym, że początek pierwszego kwartału przyniesie podtrzymanie pozytywnego impulsu z pierwszych trzech miesięcy 2017 roku, w których polska gospodarka mogła rosnąć w tempie ponad 4% rdr.

Dzień wcześniej dowiedzieliśmy się, że produkcja przemysłowa rosła w najszybszym tempie od 6 lat (do czego jednak przyczyniły się efekty kalendarzowe), a sprzedaż detaliczna odnotowała solidny wzrost. Również kwietniowe wskaźniki PMI dla największych gospodarek strefy euro pozytywnie zaskoczyły ekonomistów, osiągając najwyższe poziomy od sześciu lat.

źródło: Bankier.pl