Efektywna FirmaGepardy BiznesuInstytutMocna FirmaPolskie Brylanty

Grupa Barry Callebaut ma w naszym kraju trzy Brylanty Polskiej Gospodarki 2020

Trzy firmy z siedzibą w Łodzi, należące do belgijsko-francuskiego koncernu Barry Callebaut, uzyskały tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2020.

To Callebaut Manufacturing Polska Sp. z o.o. (wyceniona przez Instytut Europejskiego Biznesu na 1156,2 mln zł), Barry Barry Callebaut SSC Europe Sp. z o.o. (29,7 mln zł) i Barry Callebaut Polska Sp. z o.o. (29,6 mln zł). Wszystkie zdobyły też tytuł Gepard Biznesu 2020 r., bo rozwijają się szybko. Pierwsza zyskała też tytuł Wielki Modernizator Polski, bo w latach 2018-2019 dokonała 37,8 mln zł odpisów amortyzacyjnych, co znaczy, że w poprzednich lata zainwestowała w Polsce duże pieniądze w środki trwałe.  Barry Callebaut Polska Sp. z o.o. jest też Efektywną Firmą 2002 i Mocną Firmą Godną Zaufania 2020.

Grupa Barry Callebaut z siedzibą w Zurychu jest wiodącym na świecie producentem wysokiej jakości wyrobów czekoladowych i kakaowych – od pozyskiwania i przetwarzania ziaren kakaowych po produkuje najlepsze czekoladki, w tym nadzienia czekoladowe, dekoracje i mieszanki. Na Facebooku podała, że ma 60 fabryk i 12 000 pracowników.

Obsługuje cały przemysł spożywczy, od przemysłowych producentów żywności po rzemieślników i profesjonalnych użytkowników czekolady, takich jak czekoladnicy, cukiernicy, piekarze, hotele, restauracje czy firmy cateringowe. Dwie globalne marki zaspokajające specyficzne potrzeby klientów to Callebaut® i Cacao Barry®.

Grupa Barry Callebaut zobowiązała się do uczynienia z ekologicznej czekolady normę do 2025 r. Stara się poprawić warunki życia rolników w Afryce. Wspiera Fundację Cocoa Horizons w jej dążeniu do kształtowania zrównoważonej przyszłości kakao i czekolady.

Więcej o firmie pod adresem: https://www.barry-callebaut.com/

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #wielkimodernizatorpolski #bigmodernizer #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany #efektywnafirma #ŚwiatowaFirmaWorldwideCompany #WorldwideCompany #JerzyKrajewski

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

W listopadzie 2020 r. Instytutu Europejskiego Biznesu zbadał wyniki finansowe 68 812 przedsiębiorstw w Polsce. Analiza została przeprowadzona na podstawie najświeższych, wiarygodnych danych za lata 2018-2019 z Krajowego Rejestru Sądowego.

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 14 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 80 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Program Promocyjny Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Wartość rynkowa firm wykorzystywana jest od 2020 r. również w Konkursie Miasto Przyjazne Firmom, który instytut organizuje od 2007 r. Tytuł ten przyznaje miastom, w których znajdzie dużo firm wartych łącznie więcej niż 10 tys. zł na mieszkańca.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator Polski. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 5 mln zł .

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Światowa Firm Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 3 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez  porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w październiku  2020 r.

C/Z: 42,2,

C/WK: 0,77

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW

Według wskaźników giełdowych z października 2020 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w październiku 2020 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2019 r. i wskaźnika C/Z w październiku 2020 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2019 r. i wskaźnika C/Wk w październiku 2020 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w październiku 2020 r.