Wydarzenia

Gmina Damnica z Sielską Krainą

ImagePortal Businessnow.pl poleca odwiedziny gminy Damnica nad środkową Łupawą, gdzie są piękne kościoły, pałace i gospodarstwo Sielska Kraina, gdzie można odpocząć cały rok.

Piękno gminy Damnica dobrze przedstawia  relację fotograficzna z  wyprawy Sielskim Szlakiem Rowerowym jaką 5 maja 2012 r. odbyła rodzina Krajewskich.

 

Sielski Szlak Rowerowy zaczyna się w Domu Lipian.

 

Image

Narcyze w ogrodzie przy Domu Lipian

 

Po wyjechaniu z podwórka należy kierować się w stronę rzeki Łupawy, ale już po 50 metrach trzeba skręcić o prawo w betonową drogę. Po stu metrach po lewej stronie będzie staw Krajan.

Image

Staw Krajan

Image

 Zawilce przy stawie Krajan.

Image

Fiołki

Image

Stokrotki

Następnie trzeba jechać dalej betonową drogą. Gdy skończy się, trzeba skręcić w lewo w polną drogę wiodącą do rzeki Łupawy.

 

Image

Na polnej drodze za wsią Łebień

 

Gdy polna doga skończy się trzeba skręcić w lewo w drogę gruntową. Po 400 metrach dotrzemy do dawnej szkoły w Łebieniu, która obecnie pełni rolę świetlicy. Jest przy niej plac zabaw dla dzieci, na którym można odpocząć. 30 kwietnia 2012 r. odbył się na nim festyn dla dzieci.

Image

Plac zabaw przy świetlicy w Łebieniu.

 

Jadąc dalej brukowaną drogą dotrzemy do przystanku autobusowego. Za nim zaczyna się zabytkowa aleja lipowa, podobno wybrukowana kostką bazaltową. Obecnie jest zarośnięta, ale lipy prezentują się okazale. Aleja wiedzie do pozostałości po pałacu w Łebieniu, który został zburzony w latach 70. XX wieku.

 

Image

Aleja lipowa

 

Image

Fundamenty pałacu w Łebieniu

 

Image

 

Zaskakujące rośliny przy pałacu z liśćmi zawilców i kwiatami kaczeńców

 

Image

Piękny krzew przy pałacu

 

Po zwiedzeniu terenu przypałacowego wracamy do przystanku autobusowego. Po drugiej stronie asfaltowej ulicy jest brukowana droga w górę. Dojedziemy nią do tunelu pod torami kolejowymi. Za tunelem warto zjechać w drogę leśną w lewo. Po 300 metrach dotrzemy do rzeki Łupawy i mostu kolejowego nad nią.

 

Image

 Rzeka Łupawa za mostem kolejowym w Łebieniu. Początek łowiska „Trzy Rzeki”

 

Image

Most kolejowy w Łebieniu od strony  łowiska „Trzy Rzeki”

Image

Elektrownia w Łebieniu – widok spod mostu kolejowego. 

 

Następnie wracamy do tunelu i jedziemy dalej drogą żużlową w kierunku Damnicy. Jedziemy wzdłuż torów kolejowych. Po około 3 km trzeba skręcić w  prawo. Dojedziemy do mostku na małej rzeczce. Po obu jego stronach są uroczyska.

 

Uroczysko po prawej stronie mostku

Image

 Uroczysko po lewej stronie mostku

 

Po dalszych 2 km dotrzemy do Damnicy. To siedziba władz gminnych. W centrum jest bankomat Banku Spółdzielczego w Ustce, poczta, sklepy i piekarnia, w której można kupić pyszne ciastka.  Do zobaczenia są kościół i wspaniały pałac z żywą, wielką palmą w środku.

 

Image

Kościół w Damnicy z przodu

Image

Kościół w Damnicy od tyłu

Image

Pałac w Damnicy z przodu

Image

Pałac w Damnicy podjazd dla powozów

Image

Pałac w Damnicy z boku

Image

Rzeka przy pałacu w Damnicy

 

Po zobaczeniu pałacu w Damnicy jedziemy asfaltową szosą w kierunku Damna. Przed wsią skręcamy w lewo w drogę wiodącą do gospodarstwa agroturystycznego Damno Młyn w budynku dawnego młyna. Przy końcu zjeżdża się do niego serpentynami, jak w górach.

 

Image

 Dojazd do młyna

 

Image

 Skalniak przy młynie

 

Image

 Młyn

Image

 

Młyn od strony rzeki

 

 

Jeżeli właściciele pozwolą, można zwiedzić młyn. Są w nim stare maszyny młyńskie. Następnie drogą nad rzeką Łupawą docieramy do Damna. Po drodze zobaczymy piękne zakola Łupawy. W Damnie jest piękny kościół i mały pałac. Przy moście w Damnie spotkaliśmy kajakarzy z Lęborka.

 

Image

 Wejście do kościoła w Damnie

Image

Kościół w Damnie z boku

Image

Anioł przy kościele w Damnie

Image

Pałac w Damnie

Image

Kajakarze z Lęborka  przy moście w Damnie

Image

Kajakarze z Lęborka  przy moście w Damnie

Image

Kajakarz z Lęborka  przy moście w Damnie

 

Z 300 metrów za mostem w Damnie skręcamy w prawo w stronę Bobrownik. Miniemy piękny bukowy las i dotrzemy do pałacu, w którym mieści się siedziba holenderskiej firmy rolnej.

 

Image

Piękny bukowy las

Image

Pałac w Bobrownikach

 

Image

 

Staw przed pałacem w Bobrownikach

 

Po zobaczeniu pałacu jedziemy w stronę Łebienia. Po 300 metrach warto wejść na łąkę prowadzącą nad Łupawę, by zobaczyć jej wspaniałą dolinę.

 

Image

Dolina Łupawy koło Bobrownik

Image

 Łąka pełna mleczy

Image

Pole za Bobrownikami z kwitnącym rzepakiem

 

Po kilometrze docieramy do małej wsi Skibin. Mijamy ją i wjeżdżamy we wspaniały las nad doliną Łupawy. Asfaltową drogą docieramy do mostu kolejowego.

Image

Las w dolinie Łupawy, widziany z „ambon” myśliwskiej. W oddali wieś Łebień. 

Image

Pociąg na moście w Łebieniu

Image

Przejazd dla samochodów pod mostem  w Łebieniu

Image

Most i elektrownia.

 

Po krótki odpoczynku przy elektrowni ruszamy asfaltową drogą do Domu Lipian, 2 km od rzeki Łupawy. Zobaczymy wtedy całą ulicową wieś Łebień, zbudowaną w latach 30 XX wieku. Kilka domów jest starszych. Zostały zbudowane w połowie XIX wieku. Na jednym z nich jest kamień z datą 1855. W tym czasie został też zbudowany Dom Lipian.  Na jego poddaszu można zobaczyć pruski mur z glinianych cegieł.

Sielski  Szlak Rowerowy z Domu Lipian w Łebieniu przez Damnicę, Damno, Bobrowniki i Skibin do Domu Lipian jest przepiękny. Po drodze można zobaczyć trzy pałace, dwa kościoły, trzy rzeczki i rzeki, stawy oraz wspaniałe lasy, kwiaty i uroczyska.