AktualnościInstytut

Faktoring zyskuje coraz większe znaczenie dla polskiej gospodarki

Ponad 250 uczestników zgromadziła tegoroczna, dziewiąta już edycja Międzynarodowego Kongresu Faktoringu organizowana przez Polski Związek Faktorów. Przygotowano dla nich bogaty program merytoryczny oparty na trzech przekrojowych prezentacjach i trzech panelach dyskusyjnych. Całość poprzedził porywający wykład motywacyjny Jurka Owsiaka. Kluczowymi tematami branżowymi były: rozwój i zastosowanie nowych technologii w finansach i faktoringu, opinie klientów korzystających z tych usług, a także najważniejsze zmiany w otoczeniu prawnym. Zainaugurowano kampanię „Wolne Faktury – bez zakazu cesji” oraz przekrojowe badania nastawienia przedsiębiorców do faktoringu. Uczestnicy Kongresu jednomyślnie podkreślają, że mimo zauważalnych osiągnięć i znakomitych wyników finansowych, największe sukcesy rynek ma jeszcze przed sobą.

Rynek faktoringowy już po raz dziewiąty spotykał się na największym w Polsce wydarzeniu poświęconym tej usłudze. Międzynarodowy Kongres Faktoringu na mapie konferencji branży finansowej wypracował sobie silną pozycję i uznanie. Przez lata przyciągnął szerokie grono wiernych słuchaczy i uczestników zarówno z Polski, jak i ze świata. Omawiane są tu najważniejsze problemy i wyzwania stojące przed dostawcami usług faktoringowych zarówno w kraju, jak i na innych rynkach.

W tym roku dyskutowano przede wszystkim o innowacjach w faktoringu i finansach. Sektor przyciąga znaczącą liczbę fintechów, co dowodzi, że usługa ma ogromny potencjał dla adaptowania nowych technologii. Podobnie, jak w ubiegłym roku, swoimi spostrzeżeniami podzielili się także klienci korzystający z faktoringu. Ich doświadczenia stanowią bezcenne wskazówki dla dalszego rozwoju sektora.

Gośćmi specjalnymi Kongresu byli:

  • Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
  • John Brehcist, Advocacy Director FCI,

Magazyn Przedsiębiorców „Europejska Firma” był patronem medialny  IX Międzynarodowego Kongresu Faktoringu.