Wyróżnieni

Fabryka Domów Mobilnych i Szkieletowych Lark Leisure Homes Sp. z o.o. to Brylant Polskiej Gospodarki 2022 i Gepard Biznesu 2022 oraz Worldwide Company 2023

Fabryka Domów Mobilnych i Szkieletowych Lark Leisure Homes Sp. z o.o. w Darłowie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022, XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 i XI edycji Konkursu Worldwide Company 2023.

Spółka rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 22,8 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 16,5 mln zł, co dało mu tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Eksportowało w 2022 r. do 15 krajów, dzięki czemu uzyskało tytuł Worldwide Company 2023.

To jeden z największych producentów domów mobilnych i modułowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Przez ponad pięć lat założyciele firmy badali najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne dostępne w Europie. Przez wnikliwą analizę zoptymalizowali parametry i funkcjonalność domów mobilnych. Podeszli do tematu zupełnie na nowo, tworząc unikalne i wyjątkowo trwałe projekty. Sztab wysokiej klasy specjalistów firmy opatentował kilkanaście nowych rozwiązań, które do tej pory nie były stosowane w domach mobilnych, co w efekcie przełożyło się na wyjątkową wytrzymałość i komfort użytkowania. Projektanci i architekci firmy wprowadzili nową jakość do tego rodzaju wypoczynku. Dom wyprodukowany przez firmę z pewnością będzie cieszył swojego nowego właściciela wygodą i trwałością, a indywidualna konfiguracja pozwoli mu poczuć się “jak u siebie w domu”.

Firma dołożyła starań, aby zaoferować klientom produkty trwalsze i bardziej nowoczesne od tych, dostępnych na rynku. Jako pierwsza stworzyła domy mobilne odporne na wilgoć oraz zmienne warunki atmosferyczne, stosując w nich innowacyjny system wentylowanych ścian.

Wszystkie produkowane przez firmę modele dostępne są w 5 długościach (8, 9, 10, 11, 12 metrów) i szerokościach między 3,7 – 4 metry. Wnętrza domów są w pełni wyposażone i umeblowane. Materiały, z których je wykonano, są odporne na zabrudzenia (zwłaszcza podczas pobytu rodzin z dziećmi), jednocześnie zachowujące najwyższe standardy ekologiczne. Dzięki różnorodności wykończenia, odbiorcami jej produktów mogą być zarówno firmy prowadzące campingi, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, jak i również osoby prywatne, poszukujące nowoczesnego domu na działkę rekreacyjną.

Więcej informacji o firmie na stronie internetowej: https://larkfactory.com/

 

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe ponad 200 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski