E-pacjent – zmiany w służbie zdrowia
Cyfryzacja służby zdrowia trwa już od kilku lat. Rok 2018 może okazać się pod tym względem przełomowy. Lekarze już powoli odczuwają nadchodzące zmiany. Od połowy lutego lekarze z Siedlec i Skierniewic biorą udział w pilotażu e-recepty. Od lipca obligatoryjne w całym kraju staną się e-zwolnienia. Czy placówki medyczne i pacjenci dostosują się do nowych wymogów?
Pilotaż e-recepty w Siedlcach i Skierniewicach obejmuje na razie test oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast. E-recepty mają być ułatwieniem, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Dzięki nim nie będzie problemów z gubieniem dokumentów ani z nieczytelnie wypisanymi receptami lub brakiem podpisu/pieczątki lekarza. Ponadto, jeśli lekarz przepisze choremu kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić je w różnych aptekach.
„Wprowadzenie obligatoryjnych e-recept planowane jest dopiero 1 stycznia 2020 r., jednak lekarze już powoli powinni zacząć się przygotowywać do tego procesu. Z pomocą może im przyjść Gabinet drWidget. Program umożliwia nowoczesne zarządzanie przychodnią lub indywidualnym gabinetem, daje dostęp do baz informacji ułatwiających codzienną pracę oraz spełnia wszystkie ustawowe wymogi, dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Co najważniejsze – oprogramowanie jest całkowicie bezpłatne i już teraz za jego pomocą można wystawiać zarówno e-recepty, jak i e-zwolnienia” – mówi Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający LekSeek Polska.
Od 1 lipca 2018 roku jedyną obowiązującą w Polsce formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne. Od początku br. lekarze są powoli przygotowywani do tych zmian. Od lutego każdy lekarz może otrzymać tylko 4 bloczki z drukami ZUS/ZLA, służącymi do wystawiania zwolnień z pracy z powodu choroby, w marcu dostanie 3 bloczki, w kwietniu 2, a od maja zaledwie jeden. E-zwolnienia to oszczędność czasu, którego lekarz będzie miał więcej dla pacjenta.
„Jak wynika z raportu „E-zdrowie oczami Polaków”, podczas 20-minutowej wizyty lekarz aż 16 minut poświęca na uzupełnienie dokumentacji medycznej, tj. wypełnienie historii choroby pacjenta i jego danych osobowych, wypisanie recept i zwolnienia. Oznacza to, że na zbadanie pacjenta zostają mu niecałe 4 minuty. Korzystając z Gabinetu drWidget lekarz może zyskać nawet do 10 minut podczas pojedynczej wizyty” – dodaje Kamiński.
E-zwolnienie ma być korzystne i dla lekarza, i dla pacjenta. Elektroniczne dokumenty będą automatycznie wysyłane do ZUS, co zwolni pracownika z obowiązku dostarczenia pracodawcy w ciągu 7 dni otrzymanego „papierowego” zwolnienia lekarskiego. Skróci się okres oczekiwania na wypłatę świadczeń z ZUS. Skorzysta też pracodawca, który dostanie natychmiastową informację o otrzymaniu przez pracownika zwolnienia lekarskiego.
Zmiany wprowadzane są powoli, jednak każdy lekarz może już teraz zacząć korzystać z dostępnych na rynku oprogramowań, takich jak Gabinet drWidget. W ten sposób wcześniej przygotuje się do nadchodzącej cyfryzacji i nie odczuje tak mocno zmiany przepisów.
—————————————————————————————-
Firma LekSeek Polska wprowadziła na polski rynek medyczny bezpłatne oprogramowanie do zarządzania placówką oraz kontaktem z pacjentami – Gabinet drWidget. Aplikacja jest zgodna ze standardem HL7 CDA, przyjętym w Polsce jako obowiązującym dla elektronicznej dokumentacji medycznej. Dzięki oprogramowaniu pacjenci będą mogli umówić wizytę on-line, odebrać receptę lub zwolnienie za pomocą e-maila, a także w łatwy sposób skontaktować się z lekarzem oraz zapoznać się ze swoją dokumentacją medyczną.
Lekseek Polska Sp. z o.o. S.K. w Warszawie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2017, X edycji Konkursu Efektywna Firma 2017 oraz V edycji Programu Promocyjnego Mocna Firma Godna Zaufania 2017 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.