Dzięki przedsiębiorcom większość ludzkości nie jest już biedna ani podatna na popadnięcie w ubóstwo
To przedsiębiorcy wyrwali miliardy ludzi na całym świecie z niedostatku, z głodu, chłodu, brudu, smrodu i mroku w nocy, które gnębiły homo sapiens przez 200 tysięcy lat.
Cicho i niezapowiedzianie, ludzkość przekroczyła w tym roku naprawdę niesamowity próg. Po raz pierwszy, odkąd cywilizacja rolnicza rozpoczęła się 10 000 lat temu, większość ludzkości nie jest już biedna ani podatna na popadnięcie w ubóstwo, podał w 2018 r. amerykański The Brookings Institution.
Właściwsze byłoby jednak podkreślenie znacznie rewolucji przemysłowej, która w XVIII wieku zaczęli europejscy przedsiębiorcy w Anglii i Szkocji.
To przedsiębiorcy wspólnie z liberałami, którzy wsparli rozwój kapitalizmu i rewolucję przemysłową, stworzyli współczesny świat, wyrwali ludzi z głodu, chłodu, brudu, smrodu i ciemności w nocy.
Chcę podkreślić i docenić rolę przedsiębiorców (kapitalistów) z firm i banków w rozwoju cywilizacji. Na lekcjach historii w szkołach jest ona za mało eksponowana. To kapitaliści za banków sfinansowali rozwój przemysłu, kolei, energetyki, motoryzacji, mieszkalnictwa, Internetu. Kapitaliści z firm i koncernów zbudowali przemysł, koleje, energetykę, motoryzację, mieszkalnictwo, Internet.
Świat stał się lepszy w wiekach XIX-XXI dzięki wolnemu rynkowi, kapitalizmowi i przedsiębiorcom, ponadnarodowym koncernom i bankom.
To przedsiębiorcy wyrwali miliardy ludzi na całym świecie z niedostatku, z głodu, chłodu, brudu, smrodu i mroku w nocy, które gnębiły homo sapiens przez 200 tysięcy lat.
Przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Francji, USA, którzy rozwinęli przemysł, unowocześnili rolnictwo na całym świecie, zainwestowali w rozwój elektryczności, metalurgii, biotechnologii, Internetu.
Początki kapitalizmu były trudne. Ciężko pracowali mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci. Efekty tych wyrzeczeń są jednak oszałamiające.
Większość rodzin w Polsce żyje obecnie lepiej niż królowie w XVIII wieku, ma bowiem dostęp do lepszej żywności, ma cieplej w mieszkaniach, elektryczność zapewnia jej światło w nocy, ma WC w mieszkaniu.
Przedsiębiorcy w zdecydowanej większości są przeciw wojnom. To nie oni wywoływali wojny czy rewolucje, nie oni podejmowali decyzje o rozpoczęciu wojen.
Przedsiębiorcom podoba się wolny rynek, świat bez granic i ceł. Są za stabilnym prawem i przepisami podatkowymi.
Jerzy Krajewski, redaktor naczelny portalu „Europejska Firma”