Światowa Firma

Dlaczego warto otworzyć przedsiębiorstwo w Chinach

Polskie firmy już od dawna prężnie współpracują z Chinami. Z biegiem czasu, coraz więcej firm zaczęło myśleć o tym, by otworzyć własne zakłady produkcyjne właśnie na terytorium Chin.

Ukraińska firma Сintapunto, zajmująca się produkcją pamiątek oraz opasek kontrolnych, w październiku 2015 r.  rozpoczęła pracę w swojej fabryce w Chinach. Już teraz firma ta zajmuje 20 proc. światowego popytu na produkcję opasek kontrolnych (wykorzystywane są jako narzędzie służące liczeniu i kontroli gości określonych wydarzeń).

Obecnie firma aktywnie pozyskuje nowych klientów i podpisuje kontrakty w Azji, Europie i USA. Właściciele firmy – Andrii Bychkovskyi i Maksym Iankovych określili wiele zalet pracy w kraju o najbardziej dynamicznie rozwijającej się gospodarce na świecie.

Atrakcyjny klimat inwestycyjny w środku kraju
Obecnie Chiny są gospodarką numer jeden na świecie. Kapitał jest tu gromadzony z całego świata ze względu na korzystne środowisko inwestycyjne. Chiny od wielu lat zajmują pierwsze miejsce pod względem przyciągnięcia bezpośrednich inwestycji zagranicznych wśród krajów rozwijających się. Przez wiele lat, wiele przedsiębiorców z całego świata mogło przekonać się na własnym doświadczeniu, że w Chinach można naprawdę w stosunkowo szybki i łatwy sposób założyć przedsiębiorstwo zintegrowane pionowo i znajdujące się w wolnej strefie ekonomicznej. Mieli oni także wiedzę o tym, że zainwestowane pieniądze z pewnością się im wrócą.

Ekonomia Chin jest największą z ekonomik światowych
W ubiegłym roku, Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził, że Chiny wyprzedziły USA, porównując PKB tych krajów, przeliczone na dolary według parytetu siły nabywczej. Tak więc, gospodarka Chin stała się największą na świecie. Jednak nie oznacza to, że Chiny stały się najbogatszym krajem. PKB na jednego mieszkańca jest wciąż znacznie niższe niż w Stanach Zjednoczonych.

Chiny oferują programy publiczne wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa
Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw jest jednym z programów priorytetowych w Chinach. Dodatkowo, eksporterzy mogą się spodziewać dodatkowych dotacji w wysokości 3-5% od wartości produkcji i podatku preferencyjnego.

Tania siła robocza
Pomimo wzrostu siły nabywczej w Chinach i tempa rozwoju gospodarczego kraju, koszty pracy w tym kraju nadal są stosunkowo niskie. Czynnik ten już od dawna przyciąga inwestorów i biznesmenów z całego świata. Oczywiście, nie wszystko jest tak proste i nad chińskimi robotnikami należy zachować ścisłą kontrolę. Szczególną uwagę należy zwrócić na kontrolę jakości, dlatego że dość często chińskie pojęcie na temat wadliwych produktów różni się od europejskiego. Ale z czasem, kontrolę nad produkcją może objąć jeden z menedżerów firmy wysłany do Chin na podstawie rotacji. Można również rozważyć wariant zatrudnienia na zasadzie partnerstwa kierownika fabryki, tak aby zapewnić wysoki poziom odpowiedzialności z jego strony.

Niskie koszty surowców
Inwestorzy z całego świata są zainteresowani Chinami, jako bazą produkcyjną i zasobową, a dla Ukraina problem znalezienia tanich surowców i właściwej logistyki jest w dalszym ciągu aktualny. Te dwa elementy znacznie utrudniają ukraińskim firmom wejście na rynek międzynarodowy. Dlatego też organizacja produkcji w Chinach sprawia, że możliwe jest rozwiązanie tych dwóch problemów jednocześnie.

Dogodne położenie geograficzne Chin dla prowadzenia międzynarodowego biznesu
Usługi kurierskie takich firm jak DHL, czy FedEx umożliwiają dostarczanie z Chin małych ilości towarów za stosunkowo niską cenę. Do tej pory istnieje mit, że odprawa celna i dostawa towarów z Chin sprawia niemałe kłopoty. Pogłoski te rozprzestrzeniane są przez pośredników, którzy w ten sposób zarabiają na niewiedzy swoich klientów. W rzeczywistości, towary dostarczane są szybko, a odprawa celna trwa nie dłużej niż jeden dzień, jeśli wszystkie dokumenty są wypełnione poprawnie. Małe niuanse z odprawą celną i dostawy nadal istnieją w krajach WNP, podczas gdy w USA i w Europie o istnieniu jakichkolwiek problemów już dawno zapomniano.

Rozszerzenie geografii sprzedaży produkcyjnej
Gdy firma Сintapunto podjęła decyzję o otwarci własnej fabryki w Chinach, jednym z kluczowych czynników była możliwość poszerzenia geografii rynku. W ten sposób firma otrzymała wiele więcej możliwości, by w jak najkrótszym czasie dostosować podaż i zdolności produkcyjne. Przez stworzenie produkcji w Chinach, firma zmienia geografię rynku i może już więcej się nie ograniczać. Nie ma sensu sprowadzać surowców z Chin do Polski, przetwarzać go, a dopiero potem gotowy produkt sprzedać do Europy lub Stanów Zjednoczonych, jeśli można uniknąć niepotrzebnych kosztów transportu i logistyki oraz organizować dostawy bezpośrednio z chińskiej fabryki.

Wzrost konsumpcji krajowej w Chinach
Należy również pamiętać o miliardowym rynku sprzedaży produkcji, zwłaszcza, że konsumpcja krajowa w Chinach rośnie wraz z ogólnym wzrostem gospodarki. Pomimo faktu, że chińska gospodarka jest zorientowana na eksport, indywidualna konsumpcja w tym kraju, w ciągu ostatnich dwudziestu lat rośnie w tempie 15 proc. rocznie. Jednakże w tym roku, wzrost nieco się zwolnił. Ale nadal nie warto ignorować tego największego rynku na świecie.

Prostota w prowadzeniu i rejestracji firmy
W Hongkongu firmę może zarejestrować nawet za pośrednictwem Internetu, a większość czasu poświęcić na stworzenie wysokiej jakości produktu i poszukiwanie klientów, a nie próbami zrozumienia dokumentów, związanych z prowadzeniem biznesu.

Valeria Krutskich

http://www.cintapunto.com/index.php/language/pl