Wyróżnieni

Barbatus Sp. z o.o. to Gepard Biznesu 2022

Barbatus Sp. z o.o. w Baranowie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 12,2 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Jest przedstawicielem i producentem urządzeń przemysłowych z wieloletnim doświadczeniem. W skład oferty wchodzi tworzenie poszczególnych sprzętów i całych linii dla przedsiębiorstw z różnych branż, m.in. rolnictwa, branży spożywczej, chemicznej, biotechnologicznej czy OZE. Dociera zarówno do właścicieli małych, jak i większych firm. Dopasowuje produkowane urządzenia do potrzeb danego przedsiębiorcy – wybiera najlepsze rozwiązania, które pozwalają na zautomatyzowanie produkcji w konkretnej firmie.

Wśród dostępnych produktów pojawiają się przede wszystkim urządzenia pozwalające na rozdrabnianie zbóż, ich mielenie czy transportowanie. Jako przedstawiciel i producent linii technologicznych stawia na innowacyjne rozwiązania, współpracując ze znanymi firmami oferującymi automatykę z najwyższej półki. Mowa tu przede wszystkim o takich markach, jak Wakely, Cablevey, Multicracker czy Roto Grind.

Zdjęcie ze strony https://www.barbatus.pl

Oferuje kompleksowe rozwiązania pozwalające na stworzenie wytwórni pasz. Mowa tu zarówno o urządzeniach odpowiadających za rozdrabnianie zbóż, jak i przygotowywanie całych mieszanek. Produkty firmy Barbatus znajdują zastosowanie także w branży farmakologicznej i chemicznej.

Powstała w 2011 r. Korzysta z ponad trzydziestoletniego doświadczenia zaprzyjaźnionych inżynierów. Systematycznie zwiększa zakres działalności.

W 2012 wprowadziła na polski rynek nowoczesne urządzenia mielące MULTICRACKER – z innowacyjnym w skali kraju systemem cięcia surowca za pomocą specjalnych dysków, niskim zużyciu energii i idealnej strukturze rozdrobnienia m.in. dla kur niosek.

Od 2013 projektuje nowe i modernizujemy istniejące linie technologiczne.

Wchodzi na nowe obszary, a jej pomysły sprawdzają się w nowych branżach – dzięki niestandardowemu podejściu.

Dział projektowy (inżynierowie i konstruktorzy), dział realizacji i dział obsługi inwestycji – podejście do projektu z trzech różnych stron gwarantuje kompleksową obsługę od koncepcji, przez projekt, po realizację i dalszy serwis.

PRZYKŁADY

  • Kompletne wytwórnie pasz i premiksów na rynku przemysłu rolniczego,
  • Biotechnologia – linie do produkcji wyrobów kosmetycznych,
  • Maszyny rozdrabniające, transportujące i ważące dla przemysłu spożywczego, zielarskiego i farmaceutycznego,

Więcej o firmie na stronie internetowej: https://www.barbatus.pl

#europejskafirma.pl #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski