Wyróżnieni

Balt-Yacht K.A. i B. Kozłowscy sp.j. to Efektywna Firma, Gepard Biznesu, Mocna Firma Godna Zaufania i Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022

Balt-Yacht K.A. i B. Kozłowscy sp.j. w Żarnowie Pierwszym została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022, XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022, XV edycji Konkursu Efektywna Firma 2022 i X edycji Konkursu Mocna Firma 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 81,6 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Działa też efektywnie – średni stosunek zysku netto do przychodów w latach 2019 i 2020 r. osiągnął poziom 18,3 proc. To dało jej tytuł Efektywna Firma 2022. A razem zapewniło jej tytuł Mocna Firma Godna Zaufania 2022.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 140,9 mln zł, co dało mu tytuł Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Zajęło 5076. miejsce w prestiżowym rankingu Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022.

Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022

 

Spółka jest producentem jachtów i łodzi z laminatu. Pod swoją marką BaltYacht oferuje łodzie spacerowe, pół-ślizgowe i motorowe. Wśród nich są m.in. nowy ekskluzywny houseboat- SunCamper 35 – zdobywca nagrody Gwóźdź Targów Wiatr i Woda 2018 miesięcznika „Żagle” im. Jerzego Fijki w kategorii Duży Jacht motorowy oraz nagrody Jacht Roku 2019 w Polsce oraz wprowadzone we współpracy z Yachts Export Poland/Go2Boat – Balt 1018 Tytan – nowość 2020, Balt 918 Tytan -nowość 2019 , Balt 818 Tytan – pierwszy pół-ślizgowy houseboat w Polsce ( zdobywca nagrody Polski Jacht Roku 2015).

W ciągu ponad 30 latach działalności, dzięki współpracy z zagranicznymi odbiorcami, własnym projektom, wysokiej jakości oraz nieustannemu rozwojowi, Balt-Yacht opuściło 18 tys. łodzi. Wyprodukowane wyroby trafiły m.in. na rynek polski, norweski, czeski, rosyjski, francuski, chorwacki, hiszpański, niemiecki, fiński , angielski, a nawet australijski czy azjatycki. Pokazywane na największych polskich i europejskich wystawach jachtowych w Warszawie, Londynie, Dusseldorfie, Hamburgu, Berlinie, Paryżu, Cannes, Barcelonie, Moskwie czy Oslo otrzymują nominacje czy prestiżowe nagrody. Są one również prezentowane w ważniejszych światowych czasopismach branżowych,  gdzie zawsze cieszą się pozytywnymi recenzjami.

Od początku istnienia priorytetem stoczni jest produkcja łodzi spełniająca najwyższe standardy jakościowe, co potwierdza współpraca z tak wymagającymi klientami jak m.in. Janneau (1993 – 1997 ), X-Yachts (2007 – 2009), Hydro-Design AS (2014-2017,2020) Brunswick (2007-obecnie), Goldfishboat AS (2016-obecnie).

 

Balt 918 Tytan. Zdjęcie ze strony https://www.facebook.com/BaltYachtPL

BaltYacht, jako pierwsza stocznia produkująca z laminatów poliestrowo-szklanych w naszym regionie, wprowadziła w 2001 r. certyfikat ISO 9001. To jedno z najważniejszych odznaczeń potwierdzających spełnianie przez przedsiębiorstwo wysokich norm jakościowych i technologicznych. Dzięki temu firma wprowadziła wiele usprawnień w systemie zarządzania.

Więcej o firmie pod adresem https://baltyacht.pl/

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski