AktualnościEfektywna FirmaGepardy BiznesuInstytutMocna FirmaPolskie Brylanty

Arka Sp. z o.o. sp.k. to Wielki Brylant Polskiej Gospodarki, Efektywna Firma, Gepard Biznesu i Mocna Firma Godna Zaufania 2021

Arka Sp. z o.o. sp.k. w Sianowie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVI edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2021, XIV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2021, XIV edycji Konkursu Efektywna Firma 2021 i IX edycji Konkursu Mocna Firma 2021 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 43,9 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2021.

Działa też efektywnie – średni stosunek zysku netto do przychodów w latach 2019 i 2020 r. osiągnął poziom 15,6 proc. To dało jej tytuł Efektywna Firma 2021. A razem zapewniło jej tytuł Mocna Firma Godna Zaufania 2021.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 406,9 mln zł, co dało mu tytuł Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2021.

Od 23 lat specjalizuje się w instalacjach, hydraulice i armaturze grzewczo-wodnej. Część artykułów dostarczają partnerzy z firm Tucai, Jimten, Sobime i Icma, a część firma stworzyła od podstaw, projektując nowe produkty i zastrzegając je pod markami własnymi: Calido, Cluro, Circula i Crudo. Produkuje np. zawory zwrotne, węże przyłączeniowe i natryskowe, syfony, stelaże, pompy, baterie łazienkowe i kuchenne.

Grupy pompowe. Zdjęcie ze strony https://www.facebook.com/ARKAINSTALACJE

Produkcję zleca w fabrykach OEM (Original Equipment Manufacturer, czyli przedsiębiorstwo, które produkuje na zlecenie, następnie te produkty pod własną marką sprzedaje zleceniodawca) w Chinach  – gwarantujących wykonanie w jakości oczekiwanej przez klientów, następnie produkty certyfikuje, biorąc odpowiedzialność za ich jakość i serwis.

Arka współpracuje z Politechniką Koszalińską w zakresie wzornictwa przemysłowego oraz badań wytrzymałościowych i certyfikacyjnych.

Rzetelnie realizuje misję firmy dostarczając produkty wysokiej jakości, spełniające surowe normy europejskie.

Pracuje zgodnie z systemem zarządzania jakością ISO 9001:2015, który jest sprawnym narzędziem do ciągłego podnoszenia jakości usług i zwiększania efektywności firmy.

We wrześniu 2021 r.  Wyborcza.pl podała, że Arka buduje nową halę, w której chce produkować armaturę w oparciu o nowe patenty. Inwestycja uzyskała unijne dofinansowanie.

Dzięki niej Arka zamierza ugruntować swoją pozycję na rynku systemów wodno-cieplnych. Firma przygotowuje się do poszerzenia oferty o nowoczesne układy pompowe i rozdzielacze. Wdrożenie nowej produkcji ma ułatwić budowa hali produkcyjno-magazynowej oraz zakup specjalistycznego sprzętu, na które przedsiębiorstwo pozyskało unijne fundusze Regionalnego Programu Operacyjnego WZ 2014-2020. Dofinansowanie UE gwarantuje umowa, którą we wrzęsniu 2021 r. podpisali wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj oraz jeden ze współwłaścicieli spółki Jakub Gronek.

Inwestycja przewiduje budowę hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni prawie 2 tys. m kw. wraz z instalacją fotowoltaiczną, wyposażenie zakładu w nowoczesne maszyny i urządzenia (m.in. przecinarka taśmowa automatyczna dwukolumnowa, tokarka, wiertarka, prasa hydrauliczna, przystawki do formowania rur, stanowisko spawalnicze z wyciągiem gazów, znakowarka laserowa, laser, prasa krawędziowa, malarnia proszkowa). Dodatkowo kupione będzie oprogramowanie typu ERP i Solids Works Flow oraz ozonatory do hali produkcyjnej i pomieszczeń biurowych, sterylizatory oraz profesjonalny sprzętu do prowadzenia spotkań i szkoleń online: kamera z mikrofonem czy monitor wielkoformatowy.

Po zbudowaniu hali Arka wdroży autorskie rozwiązania w oparciu o własne patenty. Chodzi o trzy rodzaje układów pompowych i dwa rodzaje rozdzielaczy grzewczych zawierających stal ferrytyczną, której głównym dodatkiem jest chrom i tytan, co sprawia, że materiał ma doskonałe właściwości mechaniczne i plastyczne. W produkcji wykorzystane zostaną wyniki prac badawczo-rozwojowych, zleconych Politechnice Koszalińskiej.

Koniec inwestycji firma zaplanowała na marzec 2023 roku.

Więcej informacji o firmie pod adresem

http://www.arka-instalacje.pl

https://www.facebook.com/ARKAINSTALACJE

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard   #mocnafirmagodnazaufania  #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #ŚwiatowaFirmaWorldwideCompany  #WorldwideCompany # WielkiModernizator #JerzyKrajewski

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 16 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe ponad 200 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Wartość rynkowa firm wykorzystywana jest od 2020 r. również w Konkursie Miasto Przyjazne Firmom, który instytut organizuje od 2007 r.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Światowa Firma Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.