InstytutPrzyjazne Miasto

Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju, zaprasza na trzecią Konferencję Gospodarczą,18 listopada 2019 r.

Trzecia edycja jastrzębskiej konferencji gospodarczej poświęconej transformacji gospodarczej gmin górniczych, postawi diagnozę, ale i zaproponuje receptę. Tak wynika z programu wydarzenia, na które organizatorzy zapraszają w najbliższy poniedziałek 18 listopada do hotelu Dąbrówka. Początek o godz.10.00.

– Zapraszamy samorządy i środowiska biznesowe, ludzi o otwartych głowach i otwartych oczach zdolnych do patrzenia w przyszłość – mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, która podczas poniedziałkowej konferencji wystąpi w podwójnej roli – również jako Przewodnicząca Gmin Górniczych. – To spotkanie ma na celu uświadomienie zjawisk, które nieuchronnie czekają regiony górnicze, ale też znalezienie dla nich rozwiązań, które pozwolą na znalezienie dla nich korzystnej alternatywy gospodarczej. Nie bez przyczyny spotykamy się w Jastrzębiu, mieście, które już zaproponowało wiele sprawdzonych rozwiązań dla lokalnej przedsiębiorczości i będzie proponować kolejne. Również podczas konferencji, kiedy podpiszemy listy intencyjne z Lewiatanem i Izbą Gospodarczą z Wodzisławia, zachęcając lokalny biznes do zrzeszania się w organizacjach, które dadzą mu szersze perspektywy rozwoju i większą siłę przebicia.

Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju

Poniedziałkową konferencję otworzy wykład prof. Jerzego Buzka, Przewodniczącego Europejskiego Forum Energii, zatytułowany „Sprawiedliwa transformacja regionów górniczych oraz strategia energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej do 2050 roku”. Stanie się punktem wyjścia dyskusji panelowej z udziałem samorządowców, przedstawicieli biznesu, ekologów i instytucji (m.in. Agencji Rozwoju Przemysłu).

– Jestem przekonana – dodaje Anna Hetman, że przygotowane odpowiednio wcześniej, odpowiedzialne i łagodne przejście Jastrzębia i innych śląskich miast z modelu przemysłowego na usługowy, to nasz obowiązek. Powinniśmy spełniać go już dziś, nie czekając aż skończy się wydobycie węgla i znajdziemy się w sytuacji braku odpowiedzi na pytanie co dalej? Mimo, że jeszcze długo pozostaniemy miastem powinniśmy być do tej odpowiedzi mądrze przygotowani.

Jastrzębie-Zdrój

Podczas wydarzenia odbędą się również warsztaty dla przedsiębiorców poświęcone tematyce rozwoju firm oferowanej przez ogólnopolski program Polskich Mostów Technologicznych oraz wynikającej z udziału w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

Wydarzenie uświetni wręczenie Nagród Gospodarczych Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój za rok 2019 dla przedsiębiorców, którzy wnoszą znaczący wkład w rozwój miasta i przyczyniają się do jego promocji gospodarczej.

Jastrzębie-Zdrój zostało wyróżnione w dwunastej edycji konkursu Miasto Przyjazne Firmom 2018, bo wartość rynkowa firm, które mają w nim siedzibę, w marcu 2017 r. wyniosła 30,8 tys. zł na mieszkańca.