Wyróżnieni

Alex Sp. z o.o. to Efektywna Firma, Gepard Biznesu, Mocna Firma Godna Zaufania i Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022

Alex Sp. z o.o. w Kleosinie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022, XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022, XV edycji Konkursu Efektywna Firma 2022 i X edycji Konkursu Mocna Firma 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 264,5 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Działa też efektywnie – średni stosunek zysku netto do przychodów w latach 2019 i 2020 r. osiągnął poziom 8,8 proc. To dało jej tytuł Efektywna Firma 2022. A razem zapewniło jej tytuł Mocna Firma Godna Zaufania 2022.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 133 mln zł, co dało mu tytuł Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Zajęło 5311. miejsce w prestiżowym rankingu Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022.

Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022

To firma produkcyjno-handlowa z ponad 25-letnim doświadczeniem w dziedzinie alternatywnych systemów zasilania pojazdów. Wielka przygodę z rynkiem autogazu rozpoczęła w 1999 roku, jako warsztat montujący systemy zasilania LPG i importer włoskich instalacji.

Dziś jest jednym z największych producentów systemów autogazu w Polsce. Produkty eksportuje do 43 krajów. Działalność koncentruje na produkcji doskonałych samochodowych instalacji gazowych. Posiada nowoczesny park maszynowy oraz ponad 160-osobową wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Działalność prowadzi w dwóch lokalizacjach – w głównej siedzibie w Kleosinie oraz zakładzie produkcyjnym w Białymstoku. Produkcja realizowana jest zgodnie z przyjętą polityką jakości oraz zastosowaniem nowoczesnych technologii opartych o normę ISO 9001:2015-10.

Oferta to przede wszystkim własna produkcja: sterowniki ALEX OPTIMA, ALEX IDEA, reduktory SHARK i TURBOT, wtryskiwacze Barracuda, FLIPPER i RAIL-001, filtry Ultra360°, zawory gazowe, przewody termoplastyczne oraz kompletne systemy zasilania LPG/CNG oferowane pod marką ALEX OPTIMA i ALEX IDEA.  Obok produkcji własnej, oferuje również doskonale znaną i docenianą na całym świecie elektronikę A.E.B., dostrojoną do produkowanych elementów mechaniki autogazu, oferowaną jako gotowe zestawy montażowe pod marką ALEX by AEB. W ofercie posiada również szeroką gamę systemów innych uznanych producentów: zawory i wielozawory firm Tomasetto, OMB i Valtek oraz zbiorniki Bormech.

Zdjęcie ze strony https://autogas-alex.com/

Produkty Alex to innowacyjne i niezawodne rozwiązania w zakresie mechanicznych elementów instalacji LPG/CNG. Projekty realizuje od A do Z – począwszy od laboratoriów Centrum Badawczo-Rozwojowego ALEX wraz z Izbą Pomiarową, działu konstrukcyjno-technologicznego, przez działy obróbki mechanicznej i przetwórstwa tworzyw sztucznych, skończywszy na profesjonalnych liniach montażowych.

Jako producent instalacji LPG dostarcza klientom najnowocześniejsze rozwiązania, które gwarantują bezpieczną i stabilną jazdę. Za jej produktami przemawia doświadczenie i jakość.

Więcej informacji o firmie na stronie internetowej https://autogas-alex.com/

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe ponad 200 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski