Efektywna FirmaGepardy BiznesuPolskie BrylantyŚwiatowa Firma

Adamed – pionier współpracy ze środowiskiem akademickim

­­­­­Grupa Adamed to polska firma farmaceutyczno–biotechnologiczna, która jest producentem ponad 250 produktów nowej generacji, oferowanych pacjentom w ponad 40 krajach na świecie. Posiada swoje przedstawicielstwa w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie i na Ukrainie.

Obecnie Grupa Adamed zatrudnia 1400 osób. Od ponad 10 lat firma prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. W ciągu ostatnich 5 lat przeznaczyła na ten cel ponad 200 mln zł. Tworzy konsorcja naukowo-badawcze z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy chroniona jest wieloma patentami.

Od ponad 27 lat firma rozwija się dokonując akwizycji, rozbudowując portfolio i budując swoją pozycję na arenie międzynarodowej. W 2010 r. firma dokonała dwóch udanych akwizycji: Polfy Pabianice i spółki Agropharm, co doprowadziło do utworzenia jeszcze w tym samym roku Grupy Adamed. Dziś w jej skład wchodzą: Adamed Sp. z o.o., Adamed Pharma S.A, Polfa Pabianice oraz Adamed Consumer Healthcare S.A. (spółka stworzona po akwizycji Agropharmu).

Badania i rozwój

Obszar R&D oraz stymulowanie rozwoju środowiska naukowego to kluczowe wymiary działalności Grupy Adamed, rozwijane i wzmacniane od chwili rozpoczęcia funkcjonowania na rynku w 1986 roku. Przekonanie o roli nauki w rozwijaniu innowacyjności wyraża się w także w wieloletniej współpracy ze środowiskiem akademickim. Grupa Adamed była pionierem na polskim rynku, gdy w 2001 r. rozpoczęła prace badawcze nad innowacyjnymi lekami. Zaledwie kilka lat później, w 2005 roku zainicjowała utworzenie jednego z pierwszych konsorcjów naukowo-przemysłowych. Dzięki tej współpracy każdego dnia blisko 150 ekspertów z 17 polskich uczelni  oraz instytutów naukowo-badawczych współpracuje z firmą przy opracowywaniu innowacyjnych terapii na współczesne choroby cywilizacyjne.

Obecnie w Grupie Adamed prowadzone są prace nad lekami innowacyjnymi w dwóch obszarach terapeutycznych: onkologii oraz chorobach ośrodkowego układu nerwowego. Portfel innowacyjny firmy tworzą projekty wykorzystujące biotechnologię i syntezę chemiczną, o różnym stopniu zaawansowania – od opracowania koncepcji, zaprojektowania molekuł, aż po zaawansowane prace rozwojowe.

Jedynie w ciągu ostatnich 16 lat Grupa Adamed dokonała łącznie 36 zgłoszeń patentowych w działalności innowacyjnej, 39 zgłoszeń w działalności generycznej, a  dodatkowo obecnie w trakcie rozpatrywania znajduje się 17 zgłoszeń europejskich. Tak duża skala działalności pokazuje, że dzięki ochronie patentowej własnej myśli naukowej możliwe jest budowanie skutecznej przewagi konkurencyjnej.

Produkty

Portfolio produktowe firmy obejmuje takie obszary, jak: kardiologia, pulmonologia, gastroenterologia, ginekologia, choroby ośrodkowego układu nerwowego, a także okulistyka, pediatria i onkologia.

 

Poza bogatą ofertą leków Rx , w swoim portfolio Grupa Adamed posiada również produkty OTC i suplementy diety, do których należą m.in. uroFuraginum, Ibupar, Flexinovo, Pyramidon, Anapran Neo i Nervomix. Firma jest również producentem kosmetyków marki Oeparol – preparatów do kompleksowej pielęgnacji twarzy i ciała, wytwarzanych w oparciu o olej z wiesiołka, tłoczony w zakładach produkcyjnych pabianickiego zakładu.

 

ADAMED Sp. z o.o. w Czosnowie  ostała wyróżniona w VIII edycji ogólnopolskiego Konkursu Gepardy Biznes 2013, VI edycji ogólnopolskiego Konkursu Efektywna Firma 2013, VI edycji ogólnopolskiego Konkursu Potęga Biznesu 2013 oraz  I edycji ogólnopolskiego Konkursu Światowa Firma 2013.