80 lat Nowej Europy i Nowej Polski – 80 lat ogłoszenia Protokołu Poczdamskiego
2 sierpnia 1945 roku w Poczdamie został ogłoszony Protokół Poczdamski, zapis uzgodnień przywódców trzech zwycięskich mocarstw Clement Attlee, premiera Wielkiej Brytanii, Harrego Trumana, prezydenta USA i Józefa Stalina, Przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych ZSRR. Ustanowił on nowy porządek w Europie, nowe granice, dał początek Nowej Europie i Nowej Polsce, które trwają do dziś.
Protokół Poczdamski nie był traktatem międzynarodowym, lecz wyrazem woli zwycięskich mocarstw. Był pokazem ich potęgi i siły. Opisane został w nim wytyczne, co do działań zwycięzców w powojennej Europie.
Na Konferencji Poczdamskiej obecna była polska delegacja reprezentująca Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. W jej skład wchodzili m.in. Bolesław Bierut, Edward Osóbka-Morawski, Stanisław Mikołajczyk, Stanisław Grabski, Wincenty Rzymowski, Zygmunt Modzelewski oraz Michał Rola-Żymierski.
Stanisław Mikołajczyk, jako wicepremier, odegrał istotną rolę, przedstawiając stanowisko Polski w sprawie zachodniej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. W swoim przemówieniu argumentował, że przesunięcie granicy na te rzeki osłabi potencjał militarny i przemysłowy Niemiec, zapobiegając przyszłemu imperializmowi, a jednocześnie zapewni Polsce bezpieczeństwo i możliwość odbudowy po zniszczeniach wojennych. Dodatkowo, 28 lipca 1945 roku polska delegacja przekazała memorandum, w tym list Stanisława Grabskiego, popierające te propozycje graniczne. Ostatecznie, 31 lipca 1945 roku wielkie mocarstwa zgodziły się na polską administrację nad terytoriami na wschód od linii Odra–Nysa Łużycka, co potwierdzono w komunikacie z 2 sierpnia 1945 roku.
Protokół Poczdamski, będący wynikiem Konferencji Poczdamskiej zawierał kluczowe postanowienia dotyczące powojennego porządku świata, zwłaszcza w odniesieniu do Niemiec i Europy. Poniżej główne ustalenia w zwięzłej formie:
- Podział i okupacja Niemiec:
- Niemcy zostały podzielone na cztery strefy okupacyjne kontrolowane przez ZSRR, USA, Wielką Brytanię i Francję.
- Berlin, znajdujący się w radzieckiej strefie, również podzielono na cztery sektory.
- Utworzono Sojuszniczą Radę Kontroli do zarządzania okupowanymi Niemcami.
- Demilitaryzacja i denazyfikacja:
- Całkowita demilitaryzacja Niemiec – likwidacja armii, przemysłu zbrojeniowego i fortyfikacji.
- Denazyfikacja: usunięcie nazistowskich struktur, osądzenie zbrodniarzy wojennych (przygotowanie do procesów norymberskich) oraz eliminacja wpływów nazistowskich w społeczeństwie.
- Reparacje wojenne:
- Niemcy miały wypłacić reparacje na rzecz aliantów, głównie ZSRR, który poniósł największe straty.
- Reparacje miały być pobierane w formie demontażu przemysłu, towarów i siły roboczej, głównie ze strefy radzieckiej, choć każda strefa okupacyjna miała własne ustalenia.
- Granice Polski:
- Ustalono tymczasową administrację Polski nad terytoriami na wschód od linii Odry i Nysy Łużyckiej (Śląsk, Pomorze, część Prus Wschodnich) do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia na konferencji pokojowej.
- Potwierdzono przesunięcie granic Polski na zachód kosztem Niemiec, przy jednoczesnej utracie Kresów Wschodnich na rzecz ZSRR.
- Wysiedlenia ludności niemieckiej:
- Zdecydowano o „uporządkowanym i humanitarnym” przesiedleniu ludności niemieckiej z Polski, Czechosłowacji i Węgier do Niemiec, co w praktyce oznaczało masowe wysiedlenia.
- Powojenny porządek międzynarodowy:
- Potwierdzono zasady Karty Atlantyckiej i utworzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych jako forum współpracy międzynarodowej.
- Ustalono zasady tymczasowego zarządzania Austrią, również podzieloną na cztery strefy okupacyjne.
- Japonia:
- Potwierdzono żądanie bezwarunkowej kapitulacji Japonii (Deklaracja Poczdamska z 26 lipca 1945), zapowiadając jej demilitaryzację i demokratyzację po kapitulacji.
- Rada Ministrów Spraw Zagranicznych:
- Utworzono Radę Ministrów Spraw Zagranicznych (ZSRR, USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny) do przygotowania traktatów pokojowych i dalszych negocjacji powojennych.
- Inne kwestie:
- Omówiono zarządzanie terytoriami wyzwolonymi, w tym kwestię rządów w krajach Europy Wschodniej (np. Polska, Rumunia), choć wpływy ZSRR w regionie budziły kontrowersje.
- Ustalono zasady ścigania zbrodniarzy wojennych i odbudowy gospodarek zniszczonych wojną.
Protokół Poczdamski nie był formalnym traktatem, lecz zbiorem porozumień, które miały być podstawą do przyszłych traktatów pokojowych. W praktyce wiele postanowień, zwłaszcza dotyczących Niemiec i Polski, było źródłem dalszych napięć między Wschodem a Zachodem, zapowiadając zimną wojnę.
W odpowiedzi wyślemy bilet wstępu na spotkanie. Tylko osoby z biletami wstępu będą mogły wziąć udział w spotkaniu.
Autor: Jerzy Krajewski