Aktualności

Brytyjski biznes i parlament są zainteresowane dialogiem z Rosją

Brytyjscy parlamentariusze chcą uszłyszeć rosyjski punkt widzenia na kluczowe wydarzenia światowe, a brytyjski biznes zainteresowany jest zniesieniem sankcji i rozwojem stosunków z Rosją, powiedział w wywiadzie dla RIA NOWOSTI ambasador Rosji w Londynie Aleksander Jakowenko.

Wielu przedstawicieli kręgów biznesowych Wielkiej Brytanii jest zdania, że polityka nie powinna stać pomiędzy państwami, które są historycznie ściśle ze sobą związane, uważa dyplomata.

Niedawne spotkanie w Londynie ambasadora z przedstawicielami nowej międzypartyjnej grupy parlamentarnej ds. Rosji narobiło sporo hałasu w brytyjskich mediach, ponieważ wyraźnie pokazało to, że z jednej strony, w parlamencie Wielkiej Brytanii są ludzie wyraźnie sympatyzujący z Rosją i jej polityką zagraniczną, a z drugiej są tacy, którzy ostro potępiają swich kolegów za takie przejawy sympatii. Aleksander Jakowenko opowiedział, że w chwili obecnej przeprowadza dużą ilość spotkań z parlamentariuszami, między innymi z członkami komitetu ds. międzynarodowych.

„W tej chwili komitet zajmuje się przygotowaniem specjalnego raportu ds. rosyjsko-brytyjskich i bardzo ważne jest dla nich usłyszeć nasze oceny, to jak my widzimy te stosunki” – opowiada Aleksander Jakowenko. Ambasador Federacji Rosyjskiej dopuszcza, że w Moskwie odbędzie się spotkanie brytyjskich dyplomatów z ich rosyjskimi kolegami. Jak powiedział dyplomata, takie zaproszenie z Moskwy już zostało wysłane. Jakowenko uważa, że otwarta rozmowa między rosyjskimi i brytyjskimi parlamentarzystami będzie bardzo korzystna, ponieważ spektrum kwestii zaproponowanych do dyskusji jest dość szerokie. Taki dialog daje możliwość brytyskim parlamentarzystom lepiej orientować się w rosyjskim podejściu do tych czy innych problemów światowych.

 

Ambasador podkreślił także, że utrzymywane są najściślejsze kontakty z kierownictwem brytyjskiego biznesu, przy czym nie tylko dużych firm, takich jak BP, Shell, AstraZeneka, ale i średnich kompanii. W danym wypadku pomocnikiem jest Rosyjsko-Brytyjska Izba Handlowa, która w tym roku obchodzi swoje stulecie.

Według słów ambasadora przedstawiciele biznesu popierają zniesienie sankcji. Co więcej, mówią o tym wprost brytyjskiemu rządowi. „Biznes jest zainteresowany rozwojem stosunków z Rosją i liczy na zmianę sytuacji”.

Aleksander Jakowenko przypomniał, że obecny rok został w Wielkiej Brytanii ogłoszony rokiem języka rosyjskiego i rosyjskiej literatury. Nasze państwa przygotowały bogaty program. Z brytyjskiej strony zajmuje się tym Rada Brytyjska. Oficjalne otwarcie roku kultury odbędzie się 25 lutego w Londynie, poinformował ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii Aleksander Jakowenko.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com