Symbol dobrej żony – kwiat ruty
Redakcja serwisu WifeDay.org na symbol dobrej żony wybrała kwiat ruty, gdyż roślina ta uznawana jest na Litwie za znak cierpliwości i wytrzymałości oraz czystości i dziewictwa. W dawnej Polsce wierzono, że ma moc odwracania czarów i odpędzania zła. Od 2 czerwca 2015 r. kwiat ruty jest więc globalnym symbolem dobrej żony, wyrosłym z kultury Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Z symbolem żony był problem. Wyszukiwarki internetowe nie podawały żadnych odpowiedzi.
Spośród trzech kobiet, zapytanych o symbol żon, dwie z wyższym wykształceniem odpowiedziały, że wałek, a jedna z wykształceniem zawodowym, że nie wie.
Z wałkiem nie ma wiele pozytywnych skojarzeń.
Drugie skojarzenie to welon, ale on jest raczej symbolem panny młodej. No i trudny jest do graficznego przedstawienia.
Redaktor naczelny WifeDay.org poszedł więc śladem świętej Moniki, patronki żon, w której dniu 27 sierpnia serwis WifeDay.org ustanowił Dzień Żony?.
Niestety, jej atrybuty, czyli welon wdowy, księga, krucyfiks, różaniec, są symbolami za mało wyróżniającymi żony.
Lepszy efekt dał trop związany z cechami charakteru świętej Moniki?
Jaka była święta Monika?
Cierpliwa, wyrozumiała i wytrzymała.
Co jest symbolem cierpliwości?
Wyszukiwarka internetowa wskazała na rutę.
Ruta cieszy się szczególnym znaczeniem u Litwinów. Jest uznawana za symbol cierpliwości i wytrzymałości, jako że raz posadzony krzak ruty może przetrwać setki lat.
Na Litwie ruta uważana jest za symbol czystości i dziewictwa. Występuje w wielu ludowych piosenkach. Panna młoda przed ślubem nosiła na głowie wianek z ruty, który po nocy poślubnej zostawał spalony. W Anglii natomiast ruta symbolizowała dawniej żal po utraconym dziewictwie.
Kwiat ruty. Źródło: Wikipedia.
Jej własności lecznicze znane były już w starożytności, używano jej wówczas jako środka rozkurczowego i moczopędnego[5].
Żydzi płacili świątyni podatek (dziesięcinę) m.in. również dostawami ruty. Wiemy o tym z Ewangelii Łukasza (11,42). Już wówczas była ona rośliną uprawną. W grę wchodzi również drugi gatunek ruty, pospolicie występujący w Izraelu – Ruta chalepensis[8].
W Polsce istniało dawniej przekonanie o niezwykłych własnościach tej rośliny. Wierzono, że ma moc odwracania czarów i odpędzania zła.
Kwiaty ruty jest przepiękny. Jest ślicznym symbolem graficznym dobrej żony. W jego kształcie można robić piękne naszyjniki, broszki i pierścienie.
Od 2 czerwca 2015 r. kwiat ruty jest więc globalnym symbolem dobrej żony, wyrosłym z kultury Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Jerzy Krajewski, redaktor naczelny WifeDay.org i Magazynu Przedsiębiorców „Europejska Firma”