Efektywna FirmaGepardy BiznesuMocna FirmaNajlepszy Dla Zdrowia

PRIMAVIKA wciąż rozwija się dynamicznie

PRIMAVIKA sp. z o.o. w Gądkach, produkująca zdrową  żywność,  to jedna z wielu polskich firm, które odniosły sukces w ostatnich latach i zostały dostrzeżone przez Instytut Nowoczesnego Biznesu, bo analizuje on wyniki finansowe 3 mln przedsiębiorstw działających w naszym kraju.

Na II Ogólnopolskiej Konferencja Nowoczesnego Biznesu  w Warszawie  29 czerwca 2012 r.  Paweł Skrzypczak, prezes PRIMAVIKA sp. z o.o. w Gądkach, produkującej zdrową żywność, powiedział, że przez pierwsze 5 lat jej założyciele dokładali do interesu, przez następne dwa lata ledwo wychodzili na swoje, ale od kilku lat wreszcie zarabiają, mają coraz wyższą sprzedaż i zyski, bo ludzie polubili ich produkty. Firma PRIMAVIKA otrzymała wówczas i tytuł Gepard Biznesu 2011, i tytuł Efektywna Firma 2011.

Image

Paweł Skrzypczak, prezes PRIMAVIKA sp. z o.o. w Gądkach, na II Ogólnopolskiej Konferencja Nowoczesnego Biznesu  w Warszawie  29 czerwca 2012 r.

PRIMAVIKA Sp. z o.o. w Gądkach została też wyróżniona w VIII edycji ogólnopolskiego Konkursu Gepardy Biznes 2013, VI edycji ogólnopolskiego Konkursu Efektywna Firma 2013 oraz  I edycji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego Mocna Firma Godna Zaufania 2013.

To znaczy, że wciąż rozwija się dynamicznie i efektywnie.

Wegetariańskie jedzenie
Już w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych, kiedy w Polsce jeszcze nie wiele wiedziano na temat wegetariańskiego sposobu odżywiania, Paweł Skrzypczak, obecny prezes firmy „Primavika”, zainteresował się wegetarianizmem i postanowił przejść na tego typu odżywianie. Nie było mu łatwo, ubogie menu w postaci kanapek z białym i żółtym serem na przemian, dżem i jajka, wcale nie wpłynęły na poprawę jego zdrowia i samopoczucia. Po kilkunastu latach zrezygnował z wegetarianizmu. W dalszym ciągu jednak był on zainteresowany tematyką zdrowego stylu życia i odżywiania. Wraz z założycielami firmy „Primavika” od połowy lat osiemdziesiątych współorganizował programy np.: – szkoły zdrowego gotowania, podczas których przekazywano innym wiedzę na temat wyboru właściwego pożywienia i sposobów jego przygotowania.

Główny udziałowiec firmy Roman Skrzypczak, jako jeden z pierwszych w Polsce, w roku 1991 uruchomił w Poznaniu hurtownię „Zdrowej Żywności”, z produktami dla: wegetarian, wegan, diabetyków, alergików, bezglutenowców. Zapotrzebowanie jednak hurtowni na wegetariańskie dania obiadowe, pasty i pasztety było ogromne, dlatego Paweł Skrzypczak wraz z ojcem Jerzym, braćmi Romanem i Markiem oraz kolegą Krzysztofem, planowali uruchomienie produkcji żywności wegetariańskiej. Jednak dopiero w 1998 roku nadarzyła się okazja zakupu zakładu przetwórstwa owocowo-warzywnego, co pozwoliło zrealizować marzenia rodziny Skrzypczaków i uruchomić produkcję „Zdrowej Żywności”.

Zakładając firmę ”Primavika” właściciele wytyczyli sobie ważne punkty odniesienia. Chcieli promować zdrowy styl życia i odżywiania, produkować wyroby dla wegetarian i wegan, bez cholesterolu, konserwantów, sztucznych barwników i aromatów, a także bez glutaminianu sodu. Naszym celem było również stosowanie surowców z rodzimych i sprawdzonych źródeł, a także niemodyfikowanych genetycznie.

Dobry dyrektor handlowy kluczem do sukcesu

Rozpoczęli od produkcji linii dań obiadowych. Korzystając z domowych przepisów na fasolki w pomidorach, lecza i gulasze, powstały pierwsze dania wegetariańskie. Rok później wprowadzili produkcję pasztetów do smarowania pieczywa głównie na bazie soi i cieciorki. W tym samym roku rozpoczęliśmy także produkcję masła orzechowego, za które w 2005 roku, zostali laureatem III Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów „NAJLEPSZE W POLSCE” – „THE BEST IN POLAND” uzyskując certyfikat za produkt: MASŁO ORZECHOWE. W 2004 roku rozpoczęli produkcję produktów Ekologicznych z certyfikatem Bioekspert.

Przez pierwsze dwa lata jedynymi dystrybutorami produktów firmy „Primavika” były dwie powiązane kapitałowo firmy „Vita” i „Profit”. W marcu 2001 roku zatrudnili pierwszą osobę do działu handlowego, której zadaniem było pozyskanie nowych odbiorców, jak również uruchomienie sklepu internetowego. Już w maju tegoż roku rozpoczęli współpracę z wieloma firmami i hurtowniami w całej Polsce. W 2003 roku po głębokiej reorganizacji firmy, nawiązali współpracę z kolejnymi dystrybutorami. W 2005 roku zatrudnili pana Tomasza Sobczyka na stanowisko dyrektora do spraw handlowych, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju firmy przez umocnienie dotychczasowych kanałów dystrybucji i nawiązanie współpracy z kolejnymi przedsiębiorstwami.

Obecnie produkowane są trzy linie produktów konwencjonalnych: dania obiadowe, pasty i pasztety do smarowania pieczywa, masła orzechowe, a także linie produktów EKOLOGICZNYCH z certyfikatem: dania obiadowe EKO, pasztety do smarowania pieczywa EKO, musztardy EKO, ketchupy EKO.

W 2012 roku do grona produktów konwencjonalnych dołączyliś pasty drożdżowe w pięciu smakach, hummus w trzech smakach jak również masło sezamowe, migdałowe i tahini.

 

Od początku istnienia firma systematycznie wystawia swoje produkty na targach„Zdrowej Żywności” w Tarnowie, III Międzynarodowy Targi Owoców i Warzyw AGF Polska w 2006 roku, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie, Ekoconnect, BioFach, Polagra, Społem – „Podejmij Eko Decyzję”,  Targi Naturalnej Żywności w Łodzi.

Rok 2012 okazał się niezwykle ważny gdyż szybko rosnąca wartość rynkowa przedsiębiorstwa przyczyniła się do uzyskania tytułu Gepard Biznesu 2011 i wyróżnienie w konkursie wśród 60 tysięcy podmiotów gospodarczych. Wysoka efektywność z kolei, została nagrodzona tytułem Efektywna Firma 2011.

PRIMAVIKA ciągle pracuje nad poszerzeniem gamy produktów. Zakład produkcyjny, który mieści się w Lutomiu koło Sierakowa, wyposaża w coraz nowocześniejsze urządzenia techniczne.

Poniżej jeden z jej produktów promowanych w 2015 r.

 

Fot. Primavika Fot. Primavika
Primavika wprowadza na rynek nowość – deser Soczyste Jabłko z ziarnami pszenicy, płatkami owsianymi i kaszą gryczaną.

Deser Soczyste Jabłko Primavika można jeść samodzielnie lub serwować na przykład z musli, budyniem, lodami albo goframi. Miłośnicy mlecznych smaków mogą także łączyć go z tradycyjną lub sojową śmietanką bądź jogurtem.

 

Jerzy Krajewski