Światowa Firma

Są duże możliwości zwiększenia współpracy z Brazylią

Rynkiem brazylijskim powinny interesować się polskie firmy produkujące elektronikę, maszyny, środki transportu, w tym małe samoloty. Szansę na sukces mają eksporterzy środków chemicznych, nawozów i olejów, a ponadto kosmetyków, powiedziała „RP.pl” Olga Pietkiewicz, szefowa International Desk w Banku Zachodnim WBK .

 

Perspektywiczną branżą jest motoryzacja. – Brazylia jest jednym z najważniejszych i najszybciej rozwijających się rynków motoryzacyjnych, a w całej grupie krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny – red.) znajduje się tuż za Chinami – podkreśla prezes Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Według Ministerstwa Gospodarki w dwustronnych stosunkach Polski i Brazylii istnieją duże możliwości zwiększenia współpracy i inwestycji, m.in w eksploatacji złóż ropy naftowej. Podobne możliwości dotyczą współpracy przy budowie i modernizacji kopalń oraz dostaw maszyn górniczych i sprzętu ratowniczego.

Na razie obecność polskiego biznesu w Brazylii wydaje się jednak raczej skromna. Z dużych firm jest tam m.in. Selena FM, której spółka Sulamericana działa w Brazylii od 2004 roku. Produkuje pianki poliuretanowe, uszczelniacze i klej, które sprzedaje przeszło 600 klientom w 19 stanach. Swoje wyroby eksportuje także do Argentyny, Urugwaju, Chile i Meksyku. Plany ekspansji na brazylijski rynek ma Synthos, który w 2017 roku chce uruchomić tam wart 170 mln dol. zakład mający docelowo produkować ok. 80 tys. ton kauczuku rocznie.

Także brazylijskie firmy w niewielkim stopniu są obecne w Polsce. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich Brazylijczycy pojawiali się na imprezach związanych z przemysłem obuwniczym, urządzeniami przemysłowymi, z turystyką, ale były to raczej sporadyczne przypadki.

O tym, że potencjał gospodarczy Brazylii i Polski nie jest dostatecznie wykorzystywany do rozwoju dwustronnych relacji gospodarczych, wspominał podczas debaty zorganizowanej w redakcji „Rzeczpospolitej” w czerwcu ubiegłego roku ówczesny ambasador Brazylii w Polsce Jorge Geraldo Kadri (obecnie tę funkcję pełni Alfredo Leoni). Przyznał, że choć sytuacja stopniowo się zmienia, to skala tych przedsięwzięć, podobnie jak bilateralnego handlu, mogłaby być znacznie większa. – Uważam, że w średnim terminie sytuacja w tym zakresie się poprawi – powiedział.

Trudny rynek

Rynek brazylijski nie jest jednak łatwy. Problemem dla polskich firm jest język portugalski, którym jako jedynym posługuje się duża część tamtejszych przedsiębiorców. Skomplikowane procedury administracyjne i zróżnicowany w zależności od regionu system podatkowy sprawiają, że niezbędny staje się lokalny partner.

Dla europejskich firm problemem może okazać się też dopasowanie do różnic kulturowych. – Dla klienta w Brazylii bardzo ważne jest bezpośrednie spotkanie z przedstawicielem firmy. Relacje oparte jedynie na kontakcie telefonicznym czy e-mailowym są tam skazane na porażkę – ostrzega Ryszard Wtorkowski, prezes firmy LUG produkującej oprawy oświetleniowe.

Wymiana handlowa

W polskim eksporcie już od kilku lat dominują trzy grupy towarowe: wyroby przemysłu maszynowo-elektrycznego, produkty mineralne oraz wyroby przemysłu chemicznego. Ważną rolę w eksporcie odgrywają nawozy: mineralne i chemiczne, a także sztuczne. Eksportujemy także węgiel, opony, leki, artykuły z tworzyw sztucznych, a także polski kauczuk syntetyczny. Stałą pozycją w eksporcie są meble. Polski import z Brazylii to tradycyjnie pięć głównych grup towarowych: produkty przemysłu elektromaszynowego (samoloty, dostawy kooperacyjne przemysłu motoryzacyjnego), produkty rolno-spożywcze (tytoń, oleje sojowe, kawa, soki owocowe i owoce), surowce mineralne (ruda żelaza, magnezyty, aluminium), a także produkty chemiczne i tworzywa sztuczne.

źródło: www.rp.pl

 

Instytutu Nowoczesnego Biznesu w ramach Programu Światowa Firma od listopada 2014 r. prowadzi kampanię promującą ekspansję polskich firm w Ameryce Łacińskiej pod nazwą Go Latin America.

Katolickie kraje Ameryki Łacińskiej są kulturowo bliższe Polsce niż Afryka czy Azja. Polacy są tam dobrze znani i lubiani m.in. dzięki polskiemu papieżowi Janowi Pawłowi II.

Najistotniejsze jest jednak, że niektóre gospodarki krajów Ameryki Łacińskiej rozwijają się dynamicznie, m.in. dzięki dynamicznemu wzrostowi demograficznemu.
Według opublikowanego 9 kwietnia 2014 r. raportu Banku Światowego pt. “International Flows to Latin America: Rocking the Boat?”, gospodarka regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów znajduje się obecnie w fazie powolnego wzrostu, który osiągnie w tym roku wartość 2,3 proc.

W opinii Augusto De la Torre, głównego ekonomisty Banku Światowego (BŚ) dla regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, “Cykliczny spadek wzrostu gospodarczego w 2013-2014 jest w dużej mierze spowodowany globalnymi uwarunkowaniami, których regionalni decydenci nie kontrolują. Pytanie brzmi, czy cykliczny spadek jest symptomem trwałego spowolnienia wzrostu w dłuższej perspektywie”.

Raport BŚ zwraca uwagę na zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w regionie. W tym roku w Wenezueli gospodarka skurczy się o 1 proc., w Panamie wzrośnie o 7 proc., a w Peru o 5,5 proc. Wzrost gospodarczy w Chile i Kolumbii przekroczy średnią regionalną i wyniesie powyżej 3,5 proc. W przypadku Meksyku i Brazylii, a więc dwóch największych gospodarek regionu, szacunki przewidują odpowiednio wzrost o 3 proc. i 1,8 proc.

Odpływ kapitału z rynków wschodzących do gospodarek rozwiniętych, w tym przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych jest dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów mniej dotkliwy dzięki oparciu regionu na bardziej stabilnych przepływach międzynarodowych. Raport stwierdza, że w połączeniu z poprawą polityki makroekonomicznej i finansowej regionu, dają one gospodarkom latynoamerykańskim lepsze zdolności do absorpcji zewnętrznych szoków.

Czynniki zewnętrzne, jak powolny wzrost w USA i słabe ożywienie w Europie oraz niższe ceny metali przemysłowych i niepewność co do tempa wzrostu Chin, wpływają na tempo rozwoju gospodarczego w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, który w tym roku szacowany jest na poziomie 2,3 proc. To nieco poniżej tempa wzrostu odnotowanego w 2013 (2,4 proc.), a mniej niż poziom, do jakiego przywykł region w latach poprzedzających globalny kryzys finansowy z 2008 roku.

W krajach Ameryki Łacińskiej inwestuje coraz więcej polskich firm. Czołową inwestycją jest kopalnia miedzi w Chile, kupiona i prowadzona przez KGHM Polska Miedź SA.

O prowadzeniu biznesu w Brazylii wspomniał Krzysztof Moska, prezes zarządu Gamrat SA, na seminarium w Warszawie 19 listopada 2014 r.

Ministerstwo Gospodarki promuje polski eksport do Brazylii i Meksyku.

Z danych Instytutu Nowoczesnego Biznesu wynika, że  w 2010 r. Brazylii była kluczowym rynkiem eksportowym (wchodziła do pierwszej dziesiątki krajów, do których firma eksportowała najwięcej) dla 161 firm, a w 2012 r. już dla 258 firm.  

Na pierwszym miejscu Brazylia była w 2012 r. dla 32  firm:

1 UN WHA Polska Sp. z o.o.
2 SFB POLSKA Sp. z o.o.
3 POL – ELEKTRA Sp. z o.o.
4 OMAG Sp. z o.o. Fabryka Maszyn i Urządzeń
5 Tinby Sp. z o.o.
6 D & H ENGINEERING POLAND Sp. z o.o.
7 AUTOROBOT STREFA Sp. z o.o.
8 Toho Poland Sp. z o.o.
9 SPINKO Sp. z o.o.
10 FLEXIDER POLAND Sp. z o.o.
11 Siropol Sp. z o.o.
12 ETO Magnetic Sp. z o.o.
13 Haering Polska Sp. z o.o.
14 Deltaplast Poland Sp. z o.o.
15 RR Donnelley Global Turnkey Solutions Poland Sp. z o.o.
16 Pentair Poland Sp. z o.o.
17 CBM Polska Sp. z o.o.
18 METALKO Sp. z o.o.
19 Mine Master Sp. z o.o.
20 DIF Sp. z o.o.
21 Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.
22 PPHU FUMO Ostrzeszów Sp. z o.o.
23 OLSA POLAND Sp. z o.o.
24 Damen Marine Components Gdańsk Sp. z o.o.
25 ILPEA Sp. z o.o.
26 Magneti Marelli Suspension Systems Bielsko Sp. z o.o.
27 Victoria S.J.
28 METCHEM Sp. z o.o.
29 Robert Bosch Sp. z o.o.
30 Albea Warsaw Sp. z o.o.
31 JANTAR Sp. z o.o.
32 Tapflo Sp. z o.o.

Na drugim miejscu Brazylia w 2012 r.była dla 41 firm:

1 HYDROSTER Sp. z o.o.
2 Haco Sp. z o.o.
3 COMMON S.A.
4 Rolls Royce Poland Sp. z o.o.
5 MAN BUS Sp. z o.o.
6 Amcor Tobacco Packaging Polska Sp. z o.o.
7 Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.
8 Fabryka Aparatury i Urządzeń FAMET S.A.
9 TSUBAKI – HOOVER Polska Sp. z o.o.
10 BITRON POLAND Sp. z o.o.
11 Powozy Konne Henryk Glinkowski S.J.
12 RAFAKO S.A.
13 Cooper Standard Polska Sp. z o.o.
14 Durr Poland Sp. z o.o.
15 TRW Braking Systems Polska Sp. z o.o.
16 Przedsiębiorstwo INTERMAG Sp. z o.o.
17 Fabryka Żarówek Helios Sp. z o.o.
18 Takoni Sp. z o.o.
19 BULTEN Polska S.A.
20 RAUSCHERT Sp. z o.o. S.K.
21 GT Poland Sp. z o.o.
22 PZL – Świdnik S.A. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego
23 ZBUD Sp. z o.o. Zakład Budowy Urządzeń Dźwignicowych
24 KAMIR Sp. z o.o.
25 POLPLAST POLSKA Sp. z o.o.
26 Fabryka Osprzętu Samochodowego POLMO Łódź S.A.
27 RABUGINO Sp. z o.o.
28 SITECH Sp. z o.o.
29 Faurecia Legnica S.A.
30 TB Hydro Sp. z o.o.
31 NATUR – PRODUKT ZDROVIT Sp. z o.o.
32 VOESTALPINE ROTEC Sp. z o.o.
33 POL – NIL S.A.
34 NEMAK POLAND Sp. z o.o.
35 Protea Sp. z o.o.
36 Simoldes Plasticos Polska Sp. z o.o.
37 Silesia Plastic Sp. z o.o.
38 Zakłady Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego ZIĘBICE Sp. z o.o.
39 Makrum S.A.
40 Cafrex Sp. z o.o.
41 Samwha Poland Sp. z o.o.