Aktualności

Branża leasingowa w Polsce przekroczyła kolejną granicę

W 2016 r. firmy leasingowe w Polsce sfinansowały inwestycje o rekordowej wartości ponad 58 mld zł. W stosunku do poprzedniego roku stanowi to wzrost o prawie 17%. Motorem napędowym branży są pojazdy (wartość sfinansowanych inwestycji – 40,6 mld zł, przy 29-procentowym wzroście rok do roku). Ich udział w rynku wynosi już ok. 70%.

Jeśli chodzi o pojazdy, wzrosty odnotowano we wszystkich segmentach tego sektora, największe dotyczyły autobusów (41% rok do roku), samochodów osobowych (31%) oraz samochodów dostawczych do 3,5 t (27%). Gorzej było z maszynami i urządzeniami – w przypadku tego sektora mamy do czynienia ze spadkiem (3,4%), głównie za sprawą maszyn rolniczych (23%) i poligraficznych (10%).

2016 r. dla branży nie był najlepszy także, jeżeli chodzi o finansowanie nieruchomości leasingiem. Spadły zarówno liczba sfinansowanych inwestycji, jak i średnia wartość pojedynczej transakcji (z 8 mln w 2015 r. do 5 mln w roku 2016). Trzeba przy tym pamiętać, że w Polsce – w przeciwieństwie do wielu krajów Unii Europejskiej – finansowanie nieruchomości leasingiem stanowi na rynku margines.

Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Radosław Woźniak, wiceprezes Europejskiego Funduszu Leasingowego: „W roku 2016 branża zanotowała spadek finansowania pożyczką. Wynikał on przede wszystkim z tego, że nie w pełni zostały uruchomione dofinansowania unijne dla sektora agro, który jest w dalszym ciągu czołowym sektorem, jeśli chodzi o ten rodzaj finansowania”. Należy jednak zauważyć, że pożyczką coraz częściej są finansowane również samochody oraz maszyny i urządzenia niewykorzystywane w rolnictwie.