Gepardy BiznesuInstytutPolskie Brylanty

Wyniki finansowe za 2018 rok Grupy Eiffage, jednej z największych grup budowlanych i operatorów koncesji w Europie

Zysk netto wypracowany przez Grupę Eiffage w 2018 r. wyniósł 494 milionów euro. Sprzedaż wzrosła o 9,9%. Znaczący wzrost zamówień (+15%) sprawia, że Eiffage spodziewa się dalszej poprawy wyników w kolejnych kwartałach. Grupa deklaruje wypłatę dywidendy w wysokości do 2,40 euro na akcję, w porównaniu do 2 euro na akcję rok wcześniej.

Zysk operacyjny Grupy Eiffage w 2018 r. wzrósł o 7,2%, do 1,86 mld euro. Firma stale utrzymuje dobrą sytuację finansową i płynnościową. Skonsolidowana sprzedaż osiągnęła prawie 16,6 mld euro. Sprzedaż osiągnięta dzięki kontraktom wzrosła do 13,7 mld euro, do czego przyczyniło się przede wszystkim zwiększenie tempa prac nad projektem Grand Paris Express – obecnie największym projektem transportowym w Europie – oraz rozwój Grupy poza Francją (wzrost o 34,2% do 4,2 mld euro).

W segmencie budownictwa sprzedaż wzrosła o 3,4% do 4,0 mld euro, przy czym we Francji odnotowano spadek sprzedaży o 6,9%, podczas gdy w Europie poza Francją wzrost o 53,1% (o 15,1% bez uwzględnienia sprzedaży szwajcarskiej spółki Priora, przejętej w marcu ub. r.).

Odzwierciedleniem rosnącego międzynarodowego zaangażowania Eiffage są dokonane w 2018 r. przejęcia (łącznie na kwotę 561 mln euro) w Hiszpanii (EDS), Holandii (Kropman), Szwajcarii (Priora) i poza Europą (Eiffage Génie Civil Marine – spółka wyspecjalizowana w zarządzaniu dużymi projektami infrastruktury morskiej).

W związku z osiągniętym wzrostem zamówień o 15%, Grupa oczekuje zwiększenia przychodów i zysków w 2019 roku. Zgodnie z decyzją zarządu Grupy, podczas WZA, które planowane jest na 24 kwietnia br., zaproponowana zostanie wypłata dywidendy w wysokości 2,40 euro na akcję. Znaczącą grupą udziałowców są pracownicy Grupy Eiffage – posiadają 1/5 akcji Spółki. Udziałowcami jest 4 na 5 pracowników.

 

Do najciekawszych realizacji Grupy Eiffage w 2018 r. należą:

Luma Arles (Francja) – wtopiony w postindustrialną przestrzeń wizjonerski gmach, projektu amerykańsko-kanadyjskiego architekta Franka Gehry, twórcy m.in. słynnego Muzeum Guggenheima w Bilbao. 56-metrowa, odbijająca refleksy wieża, której powierzchnia składa się ze szkła i 11 000 bloków ze stali nierdzewnej, nadającej specjalny efekt srebra – realizacja konsorcjum pod przewodnictwem Eiffage Métal.

Trzy zdjęcia poniżej przedstawiają gmach Fundacji Luma w Arles.

 

 

Realizacje biurowe:

  • zespół budynków biurowych przy de Laborde w 8 dzielnicy Paryża – projekt obejmujący rewitalizację historycznych budynków i połączenia ich z nowymi w spójny kompleks. Realizacja otrzymała certyfikat BREEAM oraz „Label High Energy Performance”

Trzy zdjęcia poniżej przedstawiają zespół budynków biurowych przy de Laborde w 8 dzielnicy Paryża

  • przebudowa i modernizacja budynku Window w dzielnicy La Defense w Paryżu na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Groupama. Budynek spełnia obecnie wymagania certyfikatów środowiskowych Excellent Breeam, HQE level i BBC Effinergie
  • kompleks biurowy O-Forty w Oostkamp koło Brugii dla Global Estate Group, holenderskiego dewelopera nieruchomości

Realizacje hotelowe:

  • przebudowa dawnego Samaritaine de Luxe w Paryżu (budynku w stylu art deco z 1914 r.) w luksusowy 5-gwiazdkowy hotel dla AXA i Vinci Immobilier
  • budowa luksusowego hotelu w zamku Wersal dla Lov Group Hotel Collection (Francja, okolice Paryża)
  • Hotel Aquarion w Zakopanem

Realizacje infrastrukturalne:

  • budowa elektrowni fotowoltaicznej w Mula (Hiszpania, prowincja Murcja) o mocy 500 MW – obecnie największej w Europie. Zakończenie prac planowane jest na 2019 r.

Panele rozmieszczone na powierzchni 1 000 hektarów będą wytwarzały ponad 750 milionów kWh energii elektrycznej rocznie, co wystarczy do zaopatrzenia w energię 450 000 osób.

  • kolejne etapy Grand Paris Express – największego obecnie projektu transportowego w Europie
  • Anse du Portier w Monako – realizacja infrastrukturalna, która docelowo powiększy na morzu lądowe terytorium Monako o 6,5 hektara
  • budowa mostu linowego o nazwie Honda na trasie Bogotá – Medellín – Cartagena nad rzeką Magdalena w Kolumbii
  • budowa portu morskiego Tema w Ghanie
  • rozbudowa terminalu Freetown Port Terminal w Sierra Leone

Grupa Eiffage – jedna z największych grup budowlanych i operatorów koncesji w Europie. Zatrudnia około 65 tysięcy pracowników i osiąga roczne obroty na poziomie około 15 mld euro. Na całym świecie Grupa Eiffage słynie ze śmiałych, ambitnych i bardzo wymagających realizacji. Przedstawicielem Grupy Eiffage w Polsce jest Eiffage Polska Budownictwo.

Eiffage Polska Budownictwo S.A. w Warszawie była wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2017 i X edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2017 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.