Wyróżnieni

Jak uśmiech pomaga w powrocie do zdrowia?

Pomysłodawcą idei leczenia przy wykorzystaniu dobroczynnych właściwości uśmiechu jest urodzony w latach czterdziestych XX wieku amerykański lekarz i patron ruchu lekarzy-klaunów- Hunter „Patch” Adams. Założył on instytut, który stał się centrum edukacyjnym, promującym włączenie „terapii śmiechem” do tradycyjnych form leczenia.

To właśnie Patch Adams oraz jego działania stały się dla Anny Czerniak inspiracją do założenia Fundacji Dr Clown w 1999 roku, która jako pierwsza w Polsce rozpoczęła program terapii śmiechem i zabawą w szpitalach. Działania fundacji realizowane są poprzez zróżnicowaną strukturę organizacyjną – tworząc odziały regionalne, które obejmują obszar zbliżony do danego województwa. Obecnie działa ich aż 17.

Celem, który od samego początku  przyświeca fundacji jest niesienie uśmiechu tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny  do cierpiących, chorych i osamotnionych. Realizowany jest dzięki wolontariuszom, którzy nazywani są Doktorami Clownami.. Wykorzystują oni dobroczynne właściwości uśmiechu do wspierania procesu leczenia i rehabilitacji. A tych jest całe mnóstwo i  są naukowo potwierdzone: śmiech pobudza układ odpornościowy, wpływa na układ krążenia i dotlenia czy działa przeciwbólowo i antystresowo. Dzięki „terapii śmiechem” organizm pacjenta stymulowany jest do walki z chorobą, a przez to jego rekonwalescencja przebiega szybciej.

Terapia śmiechem w procesie leczenia

Doktorzy Clowni nawiązując relację z chorym, łączą elementy żonglerki, iluzji, klaunady i przyjaznej rozmowy. Odpowiednio dobrane zabawy mają zwrócić mu poczucie sprawczości i wpływu, które odbiera choroba oraz szpital. Niezbędny atrybut każdego Doktora Clowna to kolorowy nosek.

Z założenia wizyty wolontariuszy mają wprowadzić pozytywne elementy do schematycznej, szpitalnej rzeczywistości, a przez to poprawić samopoczucie pacjenta i sprawić, że zaczyna on inaczej postrzegać trudną sytuację związaną z chorobą. Nabiera on dystansu do całej sytuacji, co w efekcie wpływa pozytywnie na proces zdrowienia.

Terapia śmiechem poza szpitalem

Oprócz tradycyjnych odwiedzin w szpitalach, „ program terapii śmiechem realizowany jest  także poprzez inne działania jak m.in. sesje śmiechu, warsztaty, arteterapia.

Zdając sobie sprawę z tego, jak korzystny wpływ na proces wychodzenia pacjenta z choroby mają nasze działania, staramy się jako Fundacja z roku na rok powiększać liczbę placówek, do których docieramy. Jako NGO staramy się też na bieżąco odpowiadać na kryzysy pojawiające się w przestrzeni życia społecznego. I tak z powodu pandemii i zamknięcia szpitali, nasi wolontariusze, by podtrzymać kontakt z pacjentami prowadzili animacje pod placówkami medycznymi by ci, obserwując ich przez okna, mogli korzystać z dobrodziejstw „terapii śmiechem”, mówi Agata Bednarek, Prezeska Zarządu Fundacji Dr Clown. „Już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie nasi wolontariusze pojawili się w punktach recepcyjnych i ośrodkach dla uchodźców gdzie udzielali wparcia dzieciom i dorosłym. Z kilkoma takimi placówkami współpracujemy nadal. Wychodząc na przeciw kryzysowi opieki i zdrowia psychicznego zostaliśmy też członkami Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży i od lat obejmujemy wsparciem oddziały psychiatrii. W najbliższych latach planujemy poszerzyć ilość pacjentów dorosłych, do których docieramy jak również jeszcze bardziej sprofesjonalizować nasze działania na psychiatrii.”, dodaje.

Fundacja Dr Clown w Warszawie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 i XV edycji Konkursu Efektywna Firma 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Więcej informacji o fundacji na stronie internetowej: https://www.drclown.pl/