Wyróżnieni

Przedsiębiorstwo Hydrogeobudowa Sp. z o.o. to Gepard Biznesu 2023

Przedsiębiorstwo Hydrogeobudowa Sp. z o.o. w Sławnie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVIII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2023 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2021-2022 wyniosła w jej przypadku 205,2 proc., co przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2023.

https://europejskafirma.pl/gepardy-biznesu-2023-najdynamiczniejsze-firmy-branzy-budowlanej

Zajęła 1257. miejsce w tym rankingu.

Firma ma długą historię na Ziemiach Odzyskanych. Przedstawiła ją na swojej stronie internetowej.

Początki działalności służb melioracyjnych datuje się na 15 sierpnia 1945 roku, kiedy to został utworzony Urząd Melioracyjny w Sławnie, obejmujący swoim zasięgiem powiat sławieński i miastecki.

Zadaniem Urzędu była odbudowa i konserwacja zniszczonych urządzeń wodnych i melioracyjnych jak: budowle wodne, obwałowania rzek, rowów melioracyjnych, przepustów i drenowanie. Roboty wykonywano ręcznie lub furmankami w ramach szarwarków czyli obowiązkowych bezpłatnych świadczeń ludności wiejskiej na rzecz państwa.

 

W 1954 roku rozdzielono służby melioracyjne na wykonawcze – Rejonowe Kierownictwa Robót Wodno-Melioracyjnych oraz Referaty Wodno-Melioracyjne, działające przy wydziałach rolnictwa prezydiów powiatowych rad narodowych. Nowo powstałe RKRWM w Sławnie obejmowało swoją działalnością powiaty: Sławno, Miastko oraz częściowo Koszalin, Białogard, Kołobrzeg. Rozpoczęto działalność inwestycyjną w oparciu o pracę robotników najemnych przeważnie sezonowych. Do pracy masowo napływali również absolwenci techników i szkół wyższych.

 

Pod koniec lat 50-tych w szerszym zakresie zaczęto wprowadzać mechanizację robót. Do pogłębiania rzek używano pogłębiarek, do robót ziemnych – koparek Priestman i KM-251, do robót drenarskich – koperek typu Howard i pługów drenarskich. Rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę prace w dolinach rzek: Wieprzy, Grabowej, Uniesty, Dzierżęcinki, Czerwonej, Dębosznicy. Objęły one tysiące hektarów, przeważnie użytków zielonych, które po

 

Z dniem 1 stycznia 1965 roku dotychczasowe RKRWM zostaje przekształcone w Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracyjne. W okresie tym realizowano masowo roboty inwestycyjne na użytkach zielonych, drenowania gruntów ornych a także budowle wodne. Do realizacji tych robót wprowadzono powszechnie mechanizację robót, przeszkolono masowo pracowników w zawodach niezbędnych do prowadzenia robót w tak szerokim zakresie. Pod względem wykonanych inwestycji RPM w Sławnie przez wiele lat zajmowało jedno z czołowych miejsc w Polsce. Okres najintensywniejszego rozwoju przedsiębiorstwa przypadł na lata 1970-80. W późniejszym okresie zakres wykonywanych prac zaczął się stopniowo zmniejszać.

 

Po zmianach ustrojowych w Polsce od 1989 roku nastąpiło dalsze zmniejszenie nakładów na inwestycje melioracyjne. Spowodowało to, że RPM w Sławnie borykało się z dużymi trudnościami ekonomicznymi, szczególnie od sierpnia 1991 roku, kiedy to całkowicie wstrzymano inwestycje melioracyjne na naszym terenie. Występujące trudności ekonomiczne pogłębiały się, co doprowadziło do redukcji zatrudnienia i drastycznego zmniejszenia zakresu wykonywanych robót.

 

W tych warunkach w sierpniu 1993 roku powstała spółka pracownicza, która od 15 marca 1994 przejęła zorganizowaną część majątku po zlikwidowanym RPM, przekształcając się w Przedsiębiorstwo „Hydrogeobudowa” Sp. z o.o. w Sławnie. To sprywatyzowane przedsiębiorstwo przyjęło do pracy wszystkich chętnych byłych pracowników RPM, przeprowadzając głęboką restrukturyzację i zmianę profilu usług.

Obecnie zajmuje się budownictwem hydrotechnicznym, ziemnym (melioracje wodne), drogowym. Budową wodociągów i kanalizacji, oczyszczalni ścieków, wysypisk.

Prowadzi sprzedaż rur i kształtek PCV, PE kanalizacyjnych, wodnych oraz rur drenarskich oraz wynajem sprzętu budowlanego i środków transportowych.

Więcej o firmie na stronie internetowej: http://www.hydrogeobudowa.pl

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #instytuteb #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard   #mocnafirmagodnazaufania  #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy firm w Polsce. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Wartość rynkowa firm wykorzystywana jest od 2020 r. również w Konkursie Miasto Przyjazne Firmom, który instytut organizuje od 2007 r.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych w grudniu 2023 r.

C/Z: 9,1

C/WK: 1,11

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW

Według wskaźników giełdowych z grudnia 2023 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w grudniu 2023 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2022 r. i wskaźnika C/Z w grudniu 2023 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2022 r. i wskaźnika C/Wk w grudniu 2023 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w grudniu 2023 r.

Autor: Jerzy Krajewski