Holistyczny Instytut Zdrowia – Holistic Health Institute

24 marca 2017 r. zarząd ULAN Sp. z o.o. zdecydował utworzyć jako oddział spółki Holistyczny Instytut Zdrowia – Holistic Health Institute, którego celem jest promowanie zdrowego sposobu życia ludzi.
W wielu krajach świata, w tym również w Polsce, coraz więcej ludzi cierpi na nadwagę i choroby cywilizacyjne. Jednym z powodów tego jest złe odżywianie się i niewłaściwy tryb życia.
Dlatego ULAN Sp. z o.o., która od 2013 r. prowadzi konkurs Najlepszy dla Zdrowie (pierwsza nazwa – Konkurs Zdrowy Smak), powołała Holistyczny Instytut Zdrowia – Holistic Health Institute.
Holistyczny Instytut Zdrowia – Holistic Health Institute przejął prowadzenie Konkursu Najlepszy dla Zdrowia.
Będzie promował holistyczne podejście do zdrowie, utrzymanie właściwej kondycji fizycznej i psychicznej ludzi, utrzymywanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.
Będzie zachęcał do zakładania małżeństw, jako najlepszych środowisk dla życia kobiet, mężczyzn i dzieci. Wesprze promocję Dnia Żony na całym świecie.
W promowaniu zdrowego odżywiania postawi szczególny nacisk na dobrą wodę o wysokim pH z właściwym poziomem minerałów i magnezu. Dobra woda jest kluczem do zdrowia.

Czym jest holistyczne podejście do zdrowia?

To podejście całościowe, dbanie o zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne od poczęcia, a nawet wcześniej,  do naturalnej śmierci.

O zdrowie należy dbać już przed poczęciem człowieka, starając się, by jego przyszła matka dobrze odżywiała na kilka miesięcy, a najlepiej kilka lat, przed zajściem w ciążą, miała spokój i poczucie szczęścia, była otoczona miłością. Gdy dobrze będzie czuła się matka, w jej łonie dobrze będzie rozwijało się dziecko.

Gdy dziecko wyjedzie poza łono matki i zacznie żyć samodzielne po odcięciu pępowiny, należy je dobrze odżywiać, starać się, by miało spokój i poczucie szczęścia, było otoczone miłością.

Podstawą zdrowia są dobra woda, dobre powietrze, dobre odżywianie, dobra miłość i dobry seks. Najłatwiej je zapewnić w dobrych małżeństwach. Dlatego dobra żona to prawdziwy skarb.

Płatki owsiane górskie ekstra Młynów w Stoisławiu były trzecim laureatem pierwszej edycji ogólnopolskiego Konkursu Zdrowy Smak 2013. Członkowie kapituły konkursu docenili je za zdrowy dietetyczny skład oraz dobry smak.

Płatki owsiane z Młynów w Stoisławiu wytwarzane są z najwyższej jakości ziarna.
Jest to produkt naturalny z wysoką zawartością błonnika i białka, a także witamin z grupy B oraz witaminy E.
Spożywanie płatków owsianych jest istotnym elementem  w zdrowym i racjonalnym odżywianiu.
Regularne spożywanie pomaga obniżać poziom cholesterolu, są również pożądane w zwalczaniu chorób układu krążenia.
Image

Członkowie Kapituły Konkursu Zdrowy Smak znają płatki owsiane górskie ekstra Młynów w Stoisławiu od lat. Zwłaszcza przewodniczący kapituły, Jerzy Krajewski, który ma 50 lat i jest na diecie z powodu wysokiego poziomu ciśnienia krwi, złego cholesterolu i zagrożenia cukrzycą. Produkt z owsa są ważnym składnikiem jego diety.

 

Pierwszy dyplom w Konkursie Zdrowy Smak 2013 odebrała Iwona  Dawidowicz, Specjalista ds. Handlowych Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego  “PZZ” w Stoisławiu SA,  dla Płatków owsianych górskich ekstra  Młynów w Stoisławiu, wyróżnionych w I edycji Konkursu Zdrowy Smak 2013 za zdrowy skład i dobry smak.

Image

 Iwona  Dawidowicz, Specjalista ds. Handlowych Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego  “PZZ” w Stoisławiu SA,  odebrała dyplom dla Płatków owsianych górskich ekstra  Młynów w Stoisławiu z rąk Jerzego Krajewskiego, prezesa ULAN Sp. z o.o.

Obecnie trwa V edycja Konkursu Najlepszy Dla Zdrowia 2017.